Okresní policejní mluvčí oznámil, že bylo zatčeno 15 osob, které jsou obviněny mimo jiné z rušení veřejného pořádku. Protesty hlásí i další americká města.

Ve Fergusonu se demonstranti rozhodli iniciovat bojkot takzvaného Černého pátku, kdy obvykle v USA začínají velké předvánoční nákupy, aby upozornili na podstatně nižší kupní sílu černošských Američanů. Tvrdí, že v USA existuje přímá vazba mezi ekonomickou a rasovou nerovností. Blokovaná obchodní centra byla dočasně uzavřena.

Desítky lidí podobně protestovaly i v dalších amerických městech, například v New Yorku, Seattlu, Chicagu a v severní Kalifornii. V Oaklandu byla zatčena více než desítka lidí poté, co zhruba 125 demonstrantů přerušilo dopravu na železniční trati do San Franciska. Někteří z nich se řetězy připoutali k vlakům. V Seattlu desítky lidí zablokovaly silnice a řetězy svázaly vstupní dveře do nákupního střediska Pacific Place.

Materialismus

V Chicagu se asi 200 protestujících shromáždilo v oblíbené nákupní čtvrti Magnificent Mile. Demonstraci iniciovala iniciativa Nechte nás dýchat, která podporuje demonstranty ve Fergusonu mimo jiné dodávkami plynových masek.

„Chceme, aby si dvakrát rozmysleli (kupující), než vydají jediný dolar," řekla podle agentury AP členka této iniciativy Kristiana Colonová. „Dokud budou mít životy černošských obyvatel menší cenu než materialismus, nenastane klid."

Terčem bouřlivých protestů se začátkem tohoto týdne stal fergusonský policista Darren Wilson, jehož se velká porota rozhodla neobvinit v souvislosti se zastřelením osmnáctiletého Michaela Browna. Wilson na verdikt reagoval slovy, že má čisté svědomí a nemohl jednat jinak, což odsoudila Brownova matka. Wilson podle svého právníka Neila Bruntragera nehodlá pokračovat v práci ve fergusonském policejním sboru.

Wilson, který svou oběť zabil šesti ranami z pistole, před vyšetřovateli vypověděl, že ho mladík podezřeký z krádeže doutníků napadl, pral se s ním o zbraň a on se cítil v ohrožení. Podle jiných tvrzení mladík naopak zvedal ruce na znamení toho, že se vzdává. Během protestů požadujících Wilsonovo obžalování bylo tento týden v USA zadrženo přes 600 lidí. Velká většina z nich byla do čtvrtka propuštěna.