Incident se odehrál kolem deváté hodiny ráno. Migranti rozstříhali plot a poté zaútočili na hlídkující policisty. Podle listu El País byli agresivní. Na strážné házeli exkrementy, nehašené vápno a kyselinu.

Španělská garda následně na svém twitteru uvedla, že sedm policistů utrpělo popáleniny, přičemž jeden skončil v nemocnici. Zraněni byli také někteří migranti, a to zejména kvůli tomu, jak se pokoušeli dostat přes ostnatý drát.

V tu dobu hranici hlídalo o poznání méně strážníků než je obvyklé. „Probíhaly motlitby před obětováním,“ uvedl příslušník gardy. Na středu totiž připadá muslimský svátek oběti, kdy se porážejí zvířata. Proto se snížil počet marockých strážných na marocké straně hranice. I v Ceutě se konaly oslavy. Hranici dlouhou 8,4 kilometru střežilo jen deset příslušníků gardy.

Původně se uvádělo, že jich plot překonaly dvě stovky,  pak ale španělská vláda oznámila, že plot překonalo 115 migrantů. Na akci se ale podílelo více než tři sta lidí, uvedl El País. Stalo se tak zhruba měsíc poté, co ze stejného místa vniklo do Ceuty asi šest stovek migrantů. I oni tehdy překonali dvojitý, šest metrů vysoký plot zakončený ostnatým drátem. I tenkrát útočili na policisty nehašeným vápnem.

Migranti, kteří podle španělských médií pocházejí ze subsaharské Afriky, po překonání plotu dnes zamířili do dočasného centra pro imigranty. 

Atraktivní cíl

Ceuta je stejně jako nedaleká Melilla španělskou enklávou na severoafrickém pobřeží Středozemního moře. Obě území jsou přitom zcela obklopena Marokem. Enklávu Ceuta pak odděluje od marockého území dvojitý šest metrů vysoký plot zakončený ostnatým drátem, který má podobným průnikům zabránit. 

Vzhledem k tomu, že se jedná o jediná území Evropské unie přímo na africké pevnině, jsou pro nelegální migranty, kteří by se jinak vydali na nebezpečnou cestu na vratkých plavidlech přes Středozemní moře, atraktivním cílem.

Zdroj: Youtube