Informovaly o tom dnes afghánské bezpečnostní zdroje. Afghánští činitelé obvinili z krutého činu islamistické hnutí Taliban, které údajně dvojici žen nechalo potrestat za „zvrácenou morálku a cizoložství“.

Ozbrojenci násilím vnikli uprostřed noci do domu, kde mladá vdova žila se svou dcerou, a odvedli ženy na dvůr, kde je nejdříve kamenovali a poté zastřelili. „Sousedi ženám nepomohli, ani včas neinformovali úřady,“ uvedl nejmenovaný bezpečnostní činitel.

Útok se odehrál pouhých 300 metrů od úřadu guvernéra ve městě Ghazní, které je metropolí stejnojmenné provincie. Afghánská policie sdělila, že v souvislosti s vraždami byli zatčeni dva muži.

Město Ghazní je v poslední době svědkem rostoucího násilí. Řada náboženských vůdců zde také údajně vydala fatwu (islámský náboženský výnos) požadující po obyvatelích, aby nahlásili kohokoli, kdo se dopouští cizoložství.

Ghazní se řadí mezi provincie, v nichž má NATO ve druhé vlně předat odpovědnost za bezpečnost do rukou afghánských bezpečnostních složek. Proti tomuto kroku se ale objevují stále četnější kritiky, protože vláda nemá situaci v provincii pod dohledem.

Provincie, která je strategicky umístěna na spojnici Kábulu a Kandaháru, bývala kdysi centrem obchodu. Podle zpravodajského serveru BBC ale nyní ovládají velkou část provincie povstalci Talibanu; pouhých sedm z 18 okresů je prý pod kontrolou afghánské vlády.

Ve městě Ghazní Taliban mimo jiné zakázal veřejné svatební oslavy. Slavit na veřejnosti smějí jen muži, a to bez hudby, ženy byly vyzvány, aby slavily ve svých domovech.