Respektovaná advokátka vede v Bostonu federální úřad veřejných obhájců, tedy advokátů přidělovaných obviněným z úřední moci, ex offo. Ve svém profesním životopisu už má například obhajobu „bombového atentátníka" Richarda Reida.
(Britský občan Richard Reid byl v Bostonu odsouzen k doživotnímu žaláři za pokus o atentát na letadlo společností American Airlines letící z Paříže do Miami. Chtěl tak učinit 22. prosince 2001 výbušninou ukrytou v podrážkách svých tenisek, zápach síry sirek však varoval letušku a jeho sousedy, kteří ho spoutali. Reid se přiznal a označil se za člena teroristické sítě Al-Káida – pozn. ČTK).
„Je skvělá, tvrdá, houževnatá a zkušená," tvrdí Tamar Birckheadová, která nyní přednáší právo na Severokarolínské univerzitě. Dříve spolupracovala s Conradovou čtyři roky, a to i na Reidově případu.
Carnajev je obviněn z odpálení zbraně hromadného ničení a z úmyslného ničení veřejného majetku s následkem usmrcení, což jsou trestné činy, za které hrozí hrdelní trest. Nyní se v nemocnici léčí ze zranění, které utrpěl při přestřelce s policií, než byl dopaden.
Conradová a několik dalších advokátů z jejího úřadu jsou už v soudních dokumentech vedeni jako Carnajevovi obhájci. Je mezi nimi také William Fick, který se zúčastnil pondělního „přelíčení" v Carnajevově nemocničním pokoji. Fick požádal o dodatečnou právní pomoc od advokátů, kteří už měli co do činění s případy, v nichž hrozil trest smrti. Tento nárok vyplývá z federálního zákona.
Těžký případ
Conradova a její lidé mají před sebou těžký případ. Budou se pokoušet udržet při životě klienta, kterého mnozí považují za nejnenáviděnějšího člověka v Americe. Klient je upoután na lůžko a stěží je schopen komunikovat. Obhájci čelí rozpočtovým škrtům a mají proti sobě federální prokuraturu a Federální úřad pro vyšetřování, pro které je Carnajevovo stíhání jednou z hlavních priorit.
„Je to jako by David stál proti Goliášovi," míní Birckheadová. „Panuje předpoklad, že obviněný je viněn a měl by být okamžitě popraven. Budou muset ujít trnitou cestu".
Při obhajobě se Conradová a její tým bude muset také vypořádat s výhrůžkami a posměšky, jaké obvykle provázejí právní zástupce obviněného z bombového útoku na nevinné lidi, včetně dětí.
„Obecně je to velice nevděčná práce," míní bývalá federální soudkyně Nancy Gertnerová, působící jako profesorka práva na Harvardu. „Obhájce ex-offo musí zastupovat kohokoliv, kdo mu vstoupí do dveří. Někteří obvinění mohou budit sympatie, někteří nikoliv a Džochar je zvláště odpudivý."
Zkušenosti z velkých případů
Šestapadesátiletá Conradová vede federální úřadovnu obhájců ex-offo od roku 2005. Vystudovala právo na Harvardu, vystupovala jako obhájkyně v řadě zvučných teroristických případů. Kromě Reida hájila i Rezwana Ferdause, Američana bangladéšského původu, který byl loni odsouzen k 17 letům vězení za to, že připravoval útoky na washingtonský Kapitol a Pentagon (za pomoci dálkově ovládaných modelů letadel naplněných výbušninou – pozn. ČTK). Její asistent Fick vystudoval práva na Yaleově univerzitě. Odmítl nabídku přejít na Wall Street, aby se stal obhájcem ex offo.
„Je to velice kvalitní tým a vyvrací mínění, že úřední obhájci jsou méně schopní právníci. Je to výjimečně talentovaná skupina," míní Gertnerová, pro kterou Fick také pracoval.
Carnajevova obhajoba údajně už začala s vlastním vyšetřováním. Součástí obhajoby nejspíše bude i hledání polehčujících okolností či klíče k rozluštění stavu Carnajevovy mysli.
„Budou se snažit prošetřit Džocharovo zázemí, dětství a vztahy s bratrem. Nejednal pod nátlakem? V jakém byl duševním stavu? Určitě budou požadovat psychiatrické vyšetření," odhadla Birckheadová.
Žádosti o vyjádření obhajoba nevyslyšela.