Loupeže cenných exponátů nejčastěji ztvárňují hollywoodské filmy. Realita se od nich překvapivě až tolik neliší. Obrazy od norského malíře Edvarda Muncha nebyly výjimkou. Jeho známé dílo Výkřik uloupili během deseti let hned ve dvou verzích.

Během zahajovacího dne zimní olympiády v norském Lillehammeru v únoru roku 1994 lupiči neváhali a využili momentu překvapení. Za pouhých padesát sekund dokázali z Národní galerie v Oslu odcizit první ze čtyř verzí obrazu Výkřik. „Je to nejcennější norské dílo a Munchovo nejznámější. Bude nemožné ho prodat,“ prohlásil ředitel galerie Knut Berg.

Na místě, kde obraz visel, lupiči stihli nechat lísteček se vzkazem: „Tisíceré díky za vaši špatnou ostrahu!“

Obraz našli v hotelu

Norská skupina bojující proti potratům několik dní po krádeži naznačila, že obraz mohla ukrást právě ona a vrátí ho, pokud norská televize odvysílá pořad proti potratům – Tichý výkřik. Její zástupci to po promyšlení odmítli. V březnu přišla tamní vládě žádost o výkupné ve výši jednoho milionu dolarů. Politici k ní však nedostali důvěryhodné důkazy, a proto podvodníkům odmítli zaplatit.

Obraz se nakonec našel nepoškozený v norském hotelu v Asgardstrandu, přibližně 60 kilometrů od Osla. Necelé dva roky po krádeži se povedlo z činu usvědčit a odsoudit čtyři pachatele. Vedl je Pål Enger, který už na svém kontě měl loupež Munchova obrazu Upír v roce 1988. Ten si také odnesl nejvyšší trest, a to šest a půl roku za mřížemi.

Munchovo dílo se stalo terčem zlodějů znovu v roce 2004. Do norského muzea vešli během otevírací doby 22. srpna dva muži s pistolemi v rukou. Třetí na ně čekal venku v autě. Uloupili verzi Výkřiku z roku 1910 a s ním i obraz Madonny.

Lidé tomu nemohli uvěřit. V reakci na událost nabídli zastupitelé Osla nálezné dva miliony švédských korun, což je v přepočtu na dnešní české koruny téměř devět milionů.

Cukrovinky jako nálezné

Dva roky po loupeži se k nabídce připojil i výrobce cukrovinek M&M’s. Krátce předtím totiž vypustil do prodeje produkt z hořké čokolády. Reklamu na něj pojal poměrně netradičně. Tomu, kdo obraz najde, nabídl další dva miliony norských korun a doživotní zásobu nového produktu.

| Video: Youtube

Jak účinná kampaň byla, je sporné, jelikož policisté pár dní po jejím spuštění oznámili, že se jim povedlo obrazy najít. Šest mužů postavili před soud. Tři z nich dostali tresty od čtyř do osmi let.

Během svého pobytu mimo výstavní síň obrazy někdo poničil. Po návratu je na nějakou dobu ukázali veřejnosti částečně poškozené. I když je následně restaurovali, dodnes jsou na nich vidět stopy po „výletu“. Například levý spodní roh obrazu poškodila vlhkost.

Cena Výkřiku je ale i tak astronomická. „Je téměř nemožné vyčíslit jeho cenu. Mohl by se prodat za více než 100 milionů, a stát se tak nejdražším obrazem na světě,“ řekl New York Times obchodník s uměním Franck Giraud. Jeho slova se vyplnila a obraz se v roce 2013 prodal za 120 milionu dolarů. Dnes už mu prvenství nepatří. Aktuálně nejdražším obrazem je „Leonardo da Vinci“ od Salvatora Mundiho.

Život Muncha

Život malíře Edvarda Muncha inspirovala bolest a tragédie. Už v jeho útlém věku zemřeli na tuberkulózu nejdůležitější ženy jeho života. Matka už v jeho pěti letech a sestra devět let poté. Možná i proto nikdy nebyl schopný navázat smysluplný vztah s další ženou.

Jako další důvod se nabízí jeho blízký vztah k alkoholu, který si vybudoval kvůli striktnímu otci. „Byl temperamentně nervózní a obsesivně věřící. Vložil do mě zárodky šílenství,“ říkával o svém otci Munch.

Pár týdnů před sedmnáctými narozeninami si do svého deníku napsal, že se stane malířem. I přes tehdejší trend naturalismu a realismu se po studiích ve Francii rozhodl, že chce na plátně ztvárňovat lidi. Nejen je namalovat, ale jít hlouběji. Jeho obrazy měly hlavně ukazovat lidské emoce. V té době voskovkami namaloval první verzi Výkřiku. Patřil do série obrazů s názvem „Vlys života“.

Své emoce, které prožil při procházce s přáteli, znázornil ve Výkřiku. „Pocítil jsem nádech melancholie, sžírající bolest v srdci. Stál jsem, úzkost se mnou třásla a cítil jsem, jak mi nitrem prochází nekonečný výkřik přírody,“ vysvětlil Munch inspiraci. Celkem namaloval čtyři verze. Všechny na karton.