Mezi těmi, které nechal prokurátor Hamáda Sáví zadržet, je hotelový šéfkuchař. Všichni čelí obvinění z ohrožení života hostů, což ale podle AP dotyční odmítli.

Egyptský list Al-Ahrám informoval, že se jedná o pětihvězdičkový hotel AMC Royal, v němž bylo 600 hostů. Hotelový ředitel je podle něj odvolán na tři měsíce. Zařízení kromě jiného nedodrželo preventivní hygienická opatření proti koronaviru nařízená vládou.

Potíže mělo po konzumaci jídla 14 Estonců, 29 Rusů a čtyři Češi, uvedla AP. Hospitalizováni museli být o víkendu po večeři v letovisku Hurgada. Když se jejich stav zlepšil, byla většina z nich z nemocnice propuštěna.

Alec Baldwin po nehodě
Smrt na place: Byla to moje kamarádka, řekl Baldwin o zesnulé kameramance

Ruská agentura TASS napsala, že příznaky otravy mělo 40 Rusů a že hotel v Hurgadě byl uzavřen kvůli porušení hygienických pravidel. Ruský generální konzul v Hurgadě Viktor Voropajev řekl, že je stav všech pacientů uspokojivý, stabilní a nikdo není ohrožen na životě. Egyptský tisk uvedl, že mezi 600 hotelovými hosty bylo 400 Rusů.

Majitel hotelu AMC Royal Saíd Sábir řekl, že se udělalo v sobotu po večeři špatně mnoha lidem a projevily se u nich symptomy jako průjem a zvracení.

Egyptské úřady nevylučují, že hotel čeká za nedodržení hygienických norem finanční postih a možná odnětí licence.

Prokuratura zřídila zvláštní výbor a pověřila ho odebráním vzorků potravin z hotelové kuchyně, mrazáků a míst, kde se potraviny připravují. Zkoumat se bude i voda a výbor má výsledky vyšetřování oznámit co nejdříve.

Pětadvacetiletá Češka Tereza Hlůšková, která si v Pákistánu odpykávala více než osmiletý trest za pašování drog, byla zproštěna obžaloby
Češka odsouzená v Pákistánu za pašování drog byla zproštěna obžaloby

AP připomíná, že se incident stal v době, kdy se Egypt snaží oživit cestovní ruch poznamenaný epidemií covidu-19. Úřady v Hurgadě a dalším rudomořském letovisku Šarm aš-Šajchu uvolnily epidemická opatření.

Po teroristickém útoku na ruské letadlo na Sinaji v roce 2015 byly přerušeny lety mezi Ruskem a Sinajským poloostrovem až do letošního srpna. Letecké spojení mezi Moskvou a Káhirou bylo obnoveno po dvou a půl roce od útoku, při němž zahynulo 224 lidí, z nichž většina byli Rusové.

Rusové jsou velkou skupinou turistů navštěvujících Egypt, velký zájem o rudomořská letoviska je i mezi Čechy.