Na letišti v Káhiře ho přivítaly dvě děti, dívka v bílých šatech a chlapec ve smokingu a předali papežovi kytici květů. Poté odjel přímo do prezidentského paláce, kde se setkal s egyptským prezidentem Abd al-Fattáh as-Sísím.

František má naplánovaná setkání s dalšími náboženskými a také politickými představiteli země a zúčastní se i mezinárodní mírové konference organizované Al-Azhrou, organizací sunnitského islámského učení. Papežova páteční a sobotní návštěva Egypta by měla vést k posílení zdejší početné křesťanské komunity po několika sebevražedných bombových útocích od loňského prosince, při kterých zahynulo 75 věřících. K útokům na egyptské křesťany se přihlásil tzv. Islámský stát. Jak prohlásil Pietro Paolin vatikánský státní tajemník, „cílem Františkovy cesty je podporovat kulturu úcty a tolerance k náboženským menšinám".

Dnes večer navštíví papež sídlo kooptské pravoslavné ortodoxní církve, která představuje asi deset procent 92milonové egyptské populace. Měl by jednat s hlavou této církve Tavadrosem II.

Kvůli návštěvě papeže jsou v hlavním městě Egypta mimořádná bezpečnostní opatření. Ulice, kudy se má papež pohybovat, jsou vyčištěna od parkujících aut a policie také pečlivě střeží Zamalek, sídlo na ostrově v Nilu, kde bude hlava katolické církve z pátku na sobotu nocovat. Ani v Egyptě ppež nevyužije k přesunu svůj obrněný Papamobil.