Katakomby, které byly v provozu od prvního do čtvrtého století našeho letopočtu, jsou světově proslulé svou pohřební architekturou. Ta mísí řecké, římské a egyptské umění. Třípatrové pohřebiště vysekané do skály však bylo poškozeno vodou, která sem pronikala z nedaleké zemědělské půdy a zavlažovacího kanálu.

Stoupající voda přiměla Egypt k tomu, aby v roce 2017 zahájil masivní drenážní projekt, na němž se finančně podílela Agentura USA pro mezinárodní rozvoj (USAID). Grant ve výši 5,7 milionu dolarů (128 milionů korun) zahrnoval i náklady na údržbu a školení zaměstnanců, napsala agentura Reuters.

Thomas Nichols, který se na odvodnění katakomb podílel, označil projekt jako „unikátní program, který spojil dohromady archeologii a civilní inženýrství“.

Egyptský ministr pro památky Chálid Ananí na místě reportérům řekl, že program pomohl „vyřešit problém, který ohrožoval oblast více než 100 let“.

„Starobylá památka prošla mnoha restaurátorskými zásahy, nejdůležitější z nich se uskutečnil v polovině 90. let. Jednalo se o ambiciozní projekt pod dohledem Nejvyšší rady pro památky,“ připomněl Ananí.

„Bohužel, voda se opět vrátila a stížnosti, které se na nás valily od poslanců, turistických průvodců a archeologů, nás donutily jednat o spolupráci s USAID,“ dodal.

Nejedná se o první podobný projekt

Egyptské ministerstvo památek již dříve spolupracovalo na odstraňování podzemních vod v Káhiře, Gíze, Luxoru a Asuánu. Jak uvedl Ananí, podobný projekt bude také otevřen 25. března v Kom Ombo v guvernorátu Asuán.

Egypt v posledních letech výrazně podporuje a propaguje archeologické objevy po celé zemi. Snaží se tak oživit turistický průmysl, který byl zasažen turbulentními událostmi po povstání v roce 2011. Pro Egypt je ale významným zdrojem příjmů.

Další ranou turismu pak byla i řada útoků militantních islamistů, které se v některých případech zaměřovaly přímo na zahraniční návštěvníky.