"Našli jsme katakomby, v nichž bylo několik mumií," oznámil káhirský profesor egyptologie Salah al-Kholi, který vedl pouštní vykopávky. K objevu došlo v oblasti pohřebiště Touna el-Gabal ve středním Egyptě. Při výkopových pracích zde byly nalezeny pohřební šachty, které vedly k řadě podzemních chodeb ukrývajících mumie. Sedmnáct nalezených mumií nemá královský původ.

Podle egyptského ministra památek Khaleda el-Enanyho jde o první nález lidského pohřebiště ve středním Egyptě s tolika mumiemi. Ministr to prohlásil na tiskové konferenci, uspořádané v blízkosti naleziště.

Skutečnost, že se podařil "důležitý a bezprecedentní objev, protože je to první lidské pohřebiště v této oblasti s tolika mumiemi", potvrdil i Mohamed Hamza, ředitel vykopávek na Káhirské univerzitě.

Pohřebiště Tuna el-Gabal bylo vybudováno v poušti na úpatí Arabského masivu na západním břehu Nilu. Jeho historie je datována obdobím od konce faraonského období do římské doby, tedy zhruba od třetího století před naším letopočtem do třetího století našeho letopočtu.