Téma chce probrat s předsedou komise Jeanem-Claudem Junckerem při večeři 29. ledna v Bruselu. Novinářům dnes připomenul, že stejný názor na program přerozdělování žadatelů o azyl má předseda Evropské rady Donald Tusk.

"Má stejný názor, že kvó́ty jsou neefektivní," uvedl Babiš v reakci na žalobu, která směřuje proti České republice, Maďarsku a Polsku. Řekl, že se bude snažit rozšířit názor visegrádské čtyřky i na další státy. Žalobu chce prodiskutovat s Junckerem. Nepřipadá mu normální, že nejsou postiženy země, "které si vzaly 12 kvazimigrantů".

S kvótami nesouhlasí i opoziční strany. "Žaloba Evropské komise kvůli odmítání programu přerozdělování žadatelů o azyl proti Česku a dalším státům pouze zbytečně prohlubuje protievropské nálady a problém nijak neřeší. Národní státy mají právo samy rozhodnout o tom, koho chtějí na svém území," napsal na twitteru předseda ODS Petr Fiala.

Podobný názor vyjádřil i předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, který žalobu označil za chybu. "Komise tak nynější žalobou nic nevyřeší, jen bohužel zvýší odpor lidí v ČR, Maďarsku a Polsku proti EU," uvedl.

Podle bývalého ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) je systém kvót od počátku nefunkční a nesmyslný. "Doufám, že si to uvědomuje i současná vláda a že bude schopná pozici ČR uhájit. Ostatně řada členů pro odmítnutí kvót hlasovala, až na známého vítače pana (ministra spravedlnosti Roberta) Pelikána (ANO)," napsal Chovanec. Uvedl také, že argumenty, které Česko proti kvótám dlouhodobě vznáší dnes používá řada dalších evropských zemí.

Předseda hnutí STAN Petr Gazdík poukázal na twitteru na to, že Slovensko se evropské žalobě kvůli migrantům vyhnulo, a připomněl, že Babiš v pátek Slovensko navštíví. "Takže může konečně dokázat, jak dokáže skvěle vyjednávat mezi evropskými státníky ve prospěch naší země. Ať nezůstane jen u slov," uvedl v této souvislosti.

Už na počátku prosince avizoval podání žaloby první místopředseda EK Frans Timmermans. Naznačil tehdy, že věc stále může vyřešit změna přístupu trojice středoevropských zemí.

Mechanismus kvót měl pomoci Řecku a Itálii, kam se uchýlilo množství uprchlíků mířících do Evropy ze Sýrie, ale také z dalších států, třeba z Afriky. Obě jihoevropské země příliv migrantů nezvládaly. Plán předpokládal přesun celkem až 160 tisíc lidí s nárokem na mezinárodní ochranu, ovšem státy si z Řecka a Itálie rozebraly jen o něco více než 32 tisíc osob, oznámila v prosinci komise.

Česko přijalo pouze 12 lidí a vláda premiéra Bohuslava Sobotky jednoznačně oznámila, že se na programu podílet nehodlá.

Státy už mohou začít reagovat
close Ilustrační foto. info Zdroj: ČTK/AP zoom_in „Evropská komise podala žaloby před Soudním dvorem EU proti České republice, Polsku a Maďarsku kvůli porušení předpisů práva EU o relokaci žadatelů o azyl,“ uvedl v tiskové zprávě mluvčí soudu Balázs Lehóczki. Podle něj dnes procedura Evropské komise dnes začala.

Dneškem začíná procedura, během které mají žalované státy včetně Česka právo na krok EK reagovat.

První soudní slyšení se uskuteční zřejmě v závěru tohoto roku. „V listopadu či v prosinci, ne dříve,“ prohlásil Lehóczki. Slyšení se mohou zúčastnit kromě Česka, Maďarska, Polska a Evropské komise i další členské země EU.

„Celý proces může trvat až osmnáct měsíců,“ upozornil mluvčí soudu, podle nějž ovšem soudci mohou délku řízení zkrátit.