Když dostal klíčky od Opelu Ampera, vyslovil Svatý otec přání, aby se Vatikán stal první zemí na světě bez výfukových zplodin CO2. Vzhledem k rozloze papežského státu něco přes půl kilometru čtverečního to není přání nesplnitelné. „Jsme hrdí na to, že můžeme přispět k ambiciózním plánům Vatikánu," řekl během slavnostního předání vozu generální ředitel společnosti Opel Karl-Thomas Neumann.

Papež František
Papež František nechce být na vatikánských euromincích

Vůz je v čistě bílém provedení, což odpovídá tradičnímu odstínu papežského oblečení. Papež František se na rozdíl od svých předchůdců nepohybuje v obrněném Papamobilu, snaží se využívat běžná a navíc levnější auta, například Fiata Pandu. V garážích Vatikánu jsou ale i o něco luxusnější Mercedes M a Jeep Wrangler. Speciální pancéřovaný automobil však František přestal využívat.

V rámci předání elektrického auta, které ujede na jedno nabití přes 323 mil (téměř 520 kilometrů), se Vatikán a italská energetická společnost zavázaly spolupracovat na projektu udržitelné mobility pro město. I proto je elektrický vůz výhodný, neboť k jízdám pouze po ministátečku Vatikánu nemusí papež elektromobil dobíjet i několik dní.

Opel Ampera stojí asi 35 000 eur, je však naděje, že až si papež pořídí n
ový vůz, podaří se tento výhodně prodat. Fiat 500L, který použil František při své návštěvě v USA ve Philadephii, se poté prodal za 82 000 dolarů, tedy za čtyřnásobek obvyklé prodejní ceny.

Zdroj: Youtube