Stoupající cena ropy a populační exploze předznamenávají nebývalý rozmach recyklace umělých hmot. Z prokletí věčně přeplněných skládek se tak může brzy stát doslova zlatý důl.

„Kolem roku 2020 může planetu obývat devět miliard lidí. Můžem tu mít hodně velkou střední třídu, která bude řídit o několik milionů automobilů více. Mohli bychom se ocitnout ve světě skutečně hladovém po zdrojích, s rostoucí cenou ropy a omezenými zásobami zemního plynu,“ vysvětlil jeden z předních britských odborníků na recyklaci Peter Jones.

Poklad za městem

Podle něj jen skládky ve Velké Británii ukrývají kolem 200 milionů tun starých plastů, které mají při současných cenách hodnotu asi 75 miliard eur. Jen od loňska se přitom jejich cena více než zdvojnásobila a růst bude i nadále.

To už přimělo světové zpracovatele druhotných surovin k uspořádání první konference o „globální těžbě skládek“, která se bude konat v říjnu v Londýně.

Cenné odpadky

„Některá čísla jsou vskutku optimistická, protože veškerý plast se vyrábí z ropy, takže jakmile jde cena ropy nahoru, každý produkt vyrobený z ní jde úměrně také nahoru,“ citovala agentura Reuters Petera Millse, který bude na konferenci přednášet.

Potenciál je obrovský. Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj roce 2005 vyprodukovalo 1,6 miliardy tun komunálního odpadu. Za lidstvo v současného trendu by to do roku 2030 měly být až tři miliardy tun ročně. Polovina z těchto odpadků přitom ve vyspělém světě končí na skládkách.

 „Je šílené, že se bavíme o čerpání zdrojů z podzemí, když denně vyhazujeme tuny plastů na skládky,“ uvedl Chris Dow, ředitel firmy Closed Loop zpracovávající polyetylenové obaly.