Washington uvalil sankce na Írán letos v srpnu poté, co Trump v květnu oznámil odstoupení od jaderné dohody z roku 2015 s blízkovýchodní zemí.

„V naší zemi neexistuje problém, který bychom nemohli vyřešit. Politici by měli najít cestu vedoucí z ekonomických problémů a zklamat nepřítele tím, že je sami vyřešíme,“ cituje íránská zpravodajská agentura Fars Chameneíova slova. „Když se spojíme, vyřešíme všechny krize,“ dodal Chameneí.

Americkým sankcím jeho země může čelit jedině tak, že bude spoléhat na své vlastní přírodní a lidské zdroje.

„Potřebujeme zvýšené úsilí, abychom našli řešení pro tyto domácí ekonomické výzvy a mohli se konfrontovat s krutými americkými sankcemi. Měli bychom učinit vážná rozhodnutí,“ řekl pro státní televizi.

Propad íránské ekonomiky

Rostoucí životní náklady vyvolaly v minulých měsících spontánní demonstrace na mnoha místech v Íránu.

Společně s rostoucí inflací, nezaměstnaností a bující korupcí způsobily sankce propad íránské ekonomiky. Podle odhadu Mezinárodního měnového fondu se místní hospodářství tento rok zpomalí o 1,5 procenta a o 3,6 procenta v roce příštím, než se pomalu začne obnovovat.

Americké ministerstvo zahraničí na konci června oznámilo, že tlačí své spojence po celém světě, aby snížily svůj dovoz íránské ropy na nulu v souladu se sankcemi.