„Nepochybujeme o tom, že šlo o sabotáž volebního procesu. Není náhoda, že se atentát stal několik dní před prvním kolem prezidentských voleb,“ řekl Lasso, který zároveň vyhlásil tři dny národního smutku za zabitého politika. „Demokracie se nevzdá před před brutalitou této vraždy. Vyšetřování pokračuje a podle zákona přísně potrestáme ty, kteří jsou za tento čin zodpovědní, a to maximálním trestem,“ dodal Lasso. Uvedl, že zatčeno bylo nejméně šest podezřelých. Jednoho z útočníků na místě ochranka zastřelila.

Atentát se odehrál krátce po šesté večer místního času (po jedné ráno SELČ). Ochranka doprovázela Villavicencia do auta z předvolebního mítinku, když nasedl do auta a ochranka za ním zavřela dveře, spustila se střelba. To vyvolalo paniku všude kolem, lidé se utíkali schovat do blízké budovy, jak je vidět na videu, které zveřejnil deník El País.

Villavicencio byl dva roky poslancem, než v květnu jednokomorový parlament Lasso rozpustil během jednání o možném prezidentově sesazení kvůli obvinění ze zpronevěry a korupce. Lasso obvinění odmítá. Villavicencio podle deníku El País předsedal kontrolní komisi, která vydala příznivou zprávu ve prospěch Lassa.

Šéf sicilské mafie Cosa Nostra Matteo Messina Denaro (vpravo) v policejním automobilu
Italská policie zadržela šéfa mafie Cosa Nostra. Spravedlnosti unikal 30 let

Podle deníku El País Villavicencio ale také tento týden v jednom z rozhovorů s médii kritizoval roli úřadů v boji proti organizovanému zločinu. „Policie ví, kde jsou úkryty zločinců, obchodníků s drogami, nelegální těžby a bílých límečků,“ řekl politik. Slíbil, že jednou z prvních věcí, které udělá, pokud se stane prezidentem, bude boj proti zkorumpovaným úředníkům a zkorumpovaným policistům. Villavicencio nicméně také v posledních dnech zmínil výhrůžky, které mu adresoval lídr jednoho z drogových gangů.

Bílý dům: Šokující incident 

Mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby incident jménem USA označil za „hrůzný“ a „šokující“. „Jeho rodině i podporovatelům to musí rvát srdce. Jsem si jistý, že Ekvádor nyní truchlí,“ prohlásil Kirby podle Reuters. Web agentury Bloomberg později dnes s odvoláním na nejmenované zdroje informoval, že USA do Ekvádoru plánují poslat pracovníky Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), aby pomohli s vyšetřováním atentátu.

Ekvádor v poslední době čelí nárůstu násilí, za nimž je zejména boj drogových gangů. Země leží mezi Kolumbií a Peru, které patří k největším producentům kokainu. Ekvádorské přístavy se staly velkým překladištěm, odkud směřují drogy do Severní Ameriky a Evropy. V roce 2022 v Ekvádoru zaznamenali dosud nejvíce vražd za rok, na 100 tisíc obyvatel jich připadalo 25.

Zdroj: Youtube

Před únorovými místními volbami zažil Ekvádor podle deníku El País nejnásilnější kampaň, nejméně 12 kandidátů na starosty se stalo obětí atentátů; někteří z nich přežili. Minulý měsíc Lasso vyhlásil na 60 dní výjimečný stav ve třech oblastech země poté, co byl zastřelen oblíbený starosta města Manta v provincii Manabí a při jiném incidentu kandidát do parlamentu z provincie Esmeraldas.

Výjimečný stav znamená, že v ulicích budou nasazeni vojáci, kteří budou pomáhat policii se zajišťováním bezpečnosti. Omezena mohou být také některá občanská práva, například svoboda shromažďování či nedotknutelnost obydlí.

Místo činu. Atentát na prokurátora Falconeho spáchala mafie tak, že na silnici, kterou projížděl, nechala odpálit silnou nálož.
Šel po krku mafii. Ta se mu krvavě pomstila, nechala explodovat dálnici

Bývalý novinář Villavicencio kandidoval za hnutí Construye (MC25). To na sociální síti X, bývalém twitteru, uvedlo, že na jejich kanceláře v Quitu zaútočili ozbrojenci. Villavicencio nebyl favoritem voleb, průzkumy mu dávaly kolem sedmi procent. O nejvyšší úřad se uchází po středečním atentátu sedm kandidátů, Lasso znovu nekandiduje. Někteří prezidentští kandidáti po atentátu oznámili pozastavení volební kampaně.