Guvernér provincie Guayas Pablo Arosemena v sobotu novinářům sdělil, že při násilnostech ve věznici na předměstí Guayaquilu zemřelo 58 trestanců a dalších 12 vězňů utrpělo zranění. Střety se odehrály v pavilonu číslo dvě, v němž je umístěno asi 700 trestanců.

Místo smrtelné nehody v Tatcích v pátek 12. listopadu 2021.
Vjel na chodník a zabil tříleté dítě. Řidič je podezřelý z usmrcení z nedbalosti

Násilnosti vypukly ve věznici ve druhém největším ekvádorském městě pozdě večer. Někteří z vězňů podle deníku El Comercio už v noci a časně ráno přes sociální sítě o události informovali a žádali o pomoc. Před věznicí se ráno shromáždili příbuzní trestanců, zejména ženy, které křičely na policisty a stěžovaly si na nedostatečnou ochranu svých blízkých, zatímco do věznice přijížděly sanitky.

Na twitteru se objevilo i video, na němž je vidět vnitřek věznic, včetně chodby se zkrvavenou podlahou. Upozorňujeme, že následující záznam obsahuje drastické záběry:

V přeplněných ekvádorských věznicích jsou nepokoje časté, obvykle jde o střety různých gangů. Koncem září při takových násilnostech zemřelo ve věznici v Guayquilu 118 trestanců. Při únorových násilnostech zemřelo 80 vězňů.

Ekvádorská vláda minulý měsíc posílila ostrahu věznic o několik tisíc policistů. Ulehčit přeplněným věznicím by měla také milost pro asi dva tisíce odsouzených.

V Ekvádoru je nyní na 40 tisíc vězňů, přičemž kapacita zařízení je asi o 10 tisíc menší. Asi 8 350 vězňů je ve věznici v Guayaquilu, kde v noci na sobotu vypukly násilnosti.