Evropská komise nabídne nejchudším členům unie možnost kroku 2020zvýšit produkci skleníkových plynů oproti roku 2005.Agentuře Reuters to řekly unijní zdroje.

Aby Evropská unie jako celek splnila slibovanou dvacetiprocentní redukci emisí do roku 2020oproti hodnotám zroku 1990, 15starých členských států na sebe vezme povinnost zvýšeného omezování emisí.

Unie ktomuto kroku přistupuje „na základě principu solidarity mezi členy,“ píše se vdokumentu evropské administrativy. Nabídka by měla být oficiálně zveřejněna 23.ledna, do té doby se ještě může změnit.

Největší rezervu vomezování emisí dostane Rumunsko a Bulharsko, nejchudší nové státy Evropy, které se kunii připojily vroce 2007.Právě tyto státy totiž nejvíce zaostávají za zbytkem unie voblasti ekonomického rozvoje. Nejrozsáhlejší omezení by se naopak mělo týkat Lucemburska aIrska.

Polovina celkové redukce půjde na vrub energetiky, rafinérského a těžkého průmyslu, druhou by měly státy pokrýt opatřeními směřujícími květšímu využívání obnovitelných zdrojů energie a snížení emisí zbudov a dopravy.