Jižní Korea má 556 nakažených a jenom za sobotu jich přibylo 123. Soul ohlásil další, pátou oběť nemoci COVID-19, již koronavirus způsobuje. Většina úmrtí je hlášena z nemocnice v provincii Kjongsang pukdo, jejímž střediskem je město Tegu. "Několik následujících dní bude velmi důležitých," citovala prezidenta Muna místní média. Prezident také řekl, že budou přijata "bezprecedentní a významná" opatření.

Agentura Jonhap napsala, že Jižní Korea má tradičně přísná karanténní opatření. Naposledy vyhlásila nejvyšší stupeň zdravotní pohotovosti před 11 lety kvůli chřipce H1N1.

Více než polovina nových případů má podle úřadů spojitost s jedním kostelem v Tegu, které má 2,5 milionu obyvatel a kvůli nákaze je nyní uzavřeno. Jednou ze zemřelých je 61letá členka této farnosti, která se účastnila bohoslužeb a minulý týden byla na nový koronavirus pozitivně testována.

Liduprázdné centrum Tegu

Církve již dříve nařídily věřícím, aby nenavštěvovali svatostánky a zakázána byla některá shromáždění. V pátek zůstaly uzavřeny školy a vláda prohlásila Tegu a část jeho okolí zvláštní střeženou zónou. Městské centrum je podle agentury AP téměř liduprázdné, mnoho podniků raději zůstalo zavřeno.

V Serii A se neodehrají zápasy Inter Milán-Sampdoria Janov, Atalanta Bergamo-Sassuolo Calcio a Hellas Verona-Cagliari Calcio. Již dříve byl zrušeno druholigové utkání Ascoli Calcio proti US Cremonese.

Italská vláda v sobotu pozdě večer rovněž uvedla, že hodlá uzavřít přístup do měst, kde se epidemie šíří nejrychleji. Reagovala tím na prudký nárůst potvrzených případů nákazy. Starší muž a žena ze severu Itálie na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje, zemřeli. Itálie je tak zemí se zdaleka nejvyšším počtem nakažených v Evropě, uvedla agentura DPA.

"Vkročení do těchto měst i jejich opuštění je zakázáno," komentoval mimořádné vládní opatření italský premiér Giuseppe Conte. Kdo se pokusí uzávěru porušit, tomu hrozí "trestní stíhání", dodal Conte. Uvedl také, že v případě potřeby bude do oblasti povolána armáda.

Stovky Italů v karanténě

V Lombardii a Benátsku jsou v karanténě už stovky lidí. Nakažené hlásí i region Piemont. Přísný režim se týká asi 50 tisíc lidí v 11 obcích a městech zejména v provincii Lodi, kde zůstanou týden zavřené školy, kostely, obchody, stadiony, bary a další veřejná místa.

V pevninské Číně během soboty na nákazu koronavirem zemřelo dalších 97 lidí, počet obětí tak vzrostl na 2442 lidí. V sobotu bylo na přítomnost koronaviru pozitivně testováno 648 lidí, což je výrazný nárůst v porovnání s 397 během pátku. Celkově se novým koronavirem nakazilo už 76 936 osob. Informovala o tom dnes s odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Zvýšení počtu nakažených zaznamenala i Jižní Korea, která má po Číně nejvíce infikovaných.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, nahlásila za sobotu nárůst počtu nových případů, avšak mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných stoupl o 630 z pátečních 366. Počet mrtvých zde činil v sobotu 96, zatímco ve pátek to bylo 106. Celkem v provincii Chu-pej zemřelo již 2346 lidí a celkový počet nakažených tam byl k sobotě 64 084.

Údaje svědčí podle čínských úřadů o tom, že se nákazu daří udržet v hranicích provincie Chu-pej. Ze sobotních 648 nových případů jich pouze 18 bylo zjištěno mimo tuto správní oblast, což je nejméně od chvíle, kdy začala být data před měsícem zveřejňována.

Úmrtí dalšího pasažéra Diamond Princess

Prezident Si Ťin-pching prohlásil, že přijatá opatření jsou účinná, ale boj proti koronaviru je stále v kritickém stadiu. "Situace zůstává vážná a složitá," citovala prezidenta státní televize. Připustil, že nákaza bude mít značný dopad na hospodářství i společnost. Vláda podle jeho slov znásobí opatření, která pomohou dosáhnout ekonomických i společenských cílů pro letošní rok. Peking chce zachovat obezřetnou monetární politiku a zavést postupné snižování daní, aby pomohl malým firmám vypořádat se s potížemi.

V Japonsku zemřel třetí pacient nakažený koronavirem z výletní lodi Diamond Princess. Japonsko registruje 770 nakažených, z nichž většina je z této lodě, jež je od 3. února v karanténě v přístavu Jokohama. O novém údaji nakažených informovala japonská stanice NHK. Ministr zdravotnictví Kacunobu Kató se omluvil za postup úřadů při propouštění cestujících považovaných za zdravé. Ve středu se z lodi společně s ostatními zdravými lidmi dostala šedesátiletá cestující, která tam strávila 14 dní v karanténě. Po návratu však měla pozitivní testy v prefektuře Točigi.

Írán oznámil osmou oběť nového koronaviru. Jde o nejvyšší počet mrtvých mimo území Číny, uvedla agentura Reuters. Nakažených je v Íránu podle oznámení ministerstva zdravotnictví nově 15, takže celkově Írán registruje 43 nakažených lidí.

Izraelci v karanténě 

Izrael kvůli pokračující epidemii nemoci COVID-19 krátce zvažoval možnost uzavření hranic pro všechny cizince. Oznámilo to ministerstvo zdravotnictví, které od toho později ustoupilo. Izrael zatím do země nevpouští jen lidi, kteří nedávno navštívili Čínu a v Izraeli trvale nežijí. Informoval o tom list The Times of Israel.

V sobotu navíc úřady zakázaly všem cizincům na palubě letadla z jihokorejského Soulu vystoupit na izraelském území a Jižní Korea proti tomu ostře protestovala.

"Je pravděpodobné, že brzo budou uzavřeny hranice pro všechny, kdo nejsou občany Izraele," uvedlo původně izraelské ministerstvo zdravotnictví na svých webových stránkách. Později ministerstvo vyzvalo všechny, kdo se vracejí z Itálie, Tchaj-wanu a Austrálie, aby nechali zkontrolovat svůj zdravotní stav na přítomnost viru. V Itálii registrují 79 nakažených, na Tchaj-wanu 26 a o čtyři méně v Austrálii.

V karanténě je nyní 200 Izraelců, kteří mohli přijít do kontaktu s jihokorejskými turisty, z nichž někteří byli později pozitivně testováni na koronavirus.