Americký soud ve středu 3. ledna zveřejnil dokumenty identifikující lidi, kteří mohli být v kontaktu s odsouzeným sexuálním delikventem a bývalým finančníkem Jeffreym Epsteinem. Mezi známá jména patří například britský princ Andrew, američtí exprezidenti Bill Clinton a Donald Trump, zpěvák Michael Jackson, kouzelník David Copperfield či vědec Stephen Hawking.

Neznamená to však, že se všichni měli dopustit nelegální činnosti. Spis o více než 900 stranách totiž obsahuje výňatky z výpovědí obětí sexuálního zneužívání a kuplířství, na kterém se společně s Epsteinem měla podílet i jeho přítelkyně Ghislaine Maxwellová. Vyskytují se zde i přepisy e-mailových komunikací mezi Maxwellovou a dalšími lidmi. Z téměř 200 jmenovaných osob mohou některé čelit obviněním z protiprávního jednání, zatímco další vznášejí obvinění nebo jsou potenciálními svědky.

Styky s americkými prezidenty

Ve spisech jsou zmínky o Johanně Sjobergové, která tvrdila, že ji britský princ Andrew v roce 2001 osahával na prsou, když seděla na pohovce v Epsteinově bytě na Manhattanu. Buckinghamský palác tato tvrzení označil za nepravdivá. Princ ale dle BBC čelil obviněním ze sexuálního zneužití nezletilé i u další údajné oběti, Virginie Giuffreové, které britský královský pár v roce 2022 zaplatil miliony za urovnání případu. I toto obvinění princ Andrew popřel.

Soud zveřejnil spis z případu Jeffreyho Epsteina:

Zdroj: Youtube

Zmínka je i o bývalých amerických prezidentech. V dokumentech je výpověď Sjobergové, které Epstein řekl, že Clinton má rád mladé dívky. Že se exprezident setkal se zesnulým finančníkem, potvrzuje i svědectví Maxwellové. Ta uvedla, že Clinton cestoval na palubě Epsteinova soukromého letadla víckrát. Mělo se jednat o humanitární cesty do Afriky na počátku milénia, což v roce 2019 potvrdil i Clinton. Ve spisech se pak právník Maxwellové snaží vyvrátit zprávu, že bývalý prezident krátce po odchodu z funkce cestoval na Epsteinův soukromý ostrov v Karibiku. To popřel i Clinton.

Sjobergová taky vypověděla, že Epstein kontaktoval Donalda Trumpa cestou do jednoho z jeho kasin. „Skvělé, zavoláme Trumpovi,“ prohlásil prý Epstein, když jejich letadlo muselo přistát v Atlantic City. Dokumenty neobsahují žádné údajné pochybení ze strany Trumpa, jelikož žena popřela, že by mu musela poskytnout masáž.

Zmínka o slavných osobnostech

Tato svědkyně dále sdělila, že se prostřednictvím Epsteina seznámila s hudebníkem Michaelem Jacksonem a kouzelníkem Davidem Copperfieldem, ačkoli netvrdila, že by se dopustili nějakého protiprávního jednání.

Několikrát se ve spisech objevilo i jméno francouzského modelingového agenta Jean-Luca Brunela, který se v roce 2022 zabil v pařížském vězení, zatímco čekal na soud kvůli obviněním ze znásilnění.

Ghislaine Maxwellovou, která Epsteinovi pomíhala, soud poslal do vězení na 20 let:

Ghislaine Maxwellová, dlouholetá britská partnerka zesnulého amerického finančníka Jeffreyho Epsteina, obviňovaná z podílu na finančníkových údajných sexuálních zločinech.
Pomáhala Epsteinovi zneužívat dívky. Ghislaine Maxwellová dostala 20 let vězení

Mezi dalšími odtajněnými dokumenty byl e-mail od Epsteina Maxwellové, v němž jí navrhl, aby vypsala odměnu pro všechny přátele paní Giuffreové, kteří by mohli její tvrzení zpochybnit krátce poté, co v roce 2015 podala v USA občanskoprávní žalobu. „Největší šance je u Clintonovy večeře a nové verze na Panenských ostrovech, že se Stephen Hawking účastnil orgií s nezletilými,“ napsal. Zesnulý vědec byl vyfotografován na Epsteinově ostrově v roce 2006, snímek pořídili v rámci cesty na vědeckou konferenci na sousedním ostrově Svatý Tomáš. Tu zaplatil Epstein a zúčastnilo se jí dalších dvacet vědců.

Dívky nutili k sexu

Virginia Giuffreová vyšetřovatelům dle BBC sdělila, že ji v jejích sedmnácti letech Epstein s Maxwellovou nutili k sexu s významnými osobnostmi. Pohlavní styk měla mít s bývalým guvernérem amerického státu Nové Mexiko Billem Richardsonem. Ten však tato obvinění ještě před svou loňskou smrtí popřel a tvrdil, že se s obětí nikdy nesetkal.

Ve výpovědi jsou zmíněny i tři dosud neupřesněné osoby, se kterými Giuffrová dle svých slov měla mít nucený sex. Jedná se o nejmenovaného prince, majitele velkého hotelového řetězce a zcela vymazané jméno. Ze spisu však podle CNN není jasné, zda ke styku skutečně došlo.

Další spisy se ještě odtajní

Agentura AP upozornila, že nyní zveřejněné soudní dokumenty převážně obsahují již dříve známé informace. V následujících týdnech se ale mají odtajnit další spisy. „Prvních čtyřicet dokumentů ze zhruba 250 obsahuje již známá jména,“ uvedli novináři.

Spis tak znovu připomíná, jak se Epstein obklopoval známými lidmi ze světa politiky, podnikání i šoubyznysu. Také britská BBC uvedla, že aktuální várka materiálů nepřináší žádná zásadní odhalení.

Trestu se nevyhnuli

  • Jeffrey Epstein zemřel v srpnu 2019. Oběšeného jej nalezli ve své cele ve federální věznici na Manhattanu, kde čekal na soud kvůli obvinění ze sexuálních zločinů.
  • Dvaašedesátiletá Ghislaine Maxwellová si odpykává dvacetiletý trest odnětí svobody poté, co ji usvědčili, že Epsteinovi pomáhala verbovat a sexuálně zneužívat nezletilé dívky.