Jedná se o jednu z nejrozsáhlejších operací proti údajným sympatizantům Gülena od nepodařeného pokusu o převrat, při kterém přišlo o život 250 lidí. Gülen, který žije v USA a jehož vydání Ankara na Washingtonu zatím neúspěšně požaduje, odmítá obvinění, že puč inicioval.

Po nezdařeném převratu vláda pronásledování Gülenových příznivců zintenzivnila. Na 160 tisíc lidí, včetně soudců, policistů nebo učitelů kvůli podezření z napojení na toto hnutí přišlo o práci a zhruba 77 tisíc lidí skončilo za mřížemi.

Opozice a organizace bojující za lidská práva viní režim prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, že pokus o puč zneužívá k pronásledování svých odpůrců. Vláda se hájí tím, že jde o nezbytná bezpečnostní opatření a Gülenovo hnutí označuje za teroristickou organizaci.

Operaci potvrdil ministr

Plánovaný zásah proti údajným pučistům již v neděli bez dalších podrobností potvrdil turecký ministr vnitra Süleyman Soylu. „Připravujeme se na další rozsáhlou operaci proti FETÖ,“ řekl médiím s použitím zkratky, kterou pro účastníky pokusu o převrat používá turecká vláda.

„Vyrazíme jim dech. Pořád jsou tady, ale nemohou se skrývat věčně. Tato země má děti, které se o ni postarají,“ cituje ministra nezisková organizace Stockholm Center for Freedom, kterou tvoří turečtí novináři ve švédském azylu.