Pásmo Gazy je palestinské území, které bude vždy patřit Palestincům, řekl rovněž Erdogan v projevu na zasedání výboru Organizace islámské spolupráce (OIC) v Istanbulu. V polovině listopadu Erdogan v projevu v parlamentu označil Izrael za „teroristický stát“ a dění v Pásmu Gazy za genocidu.

Turecko zároveň varovalo Izrael před vážnými důsledky, pokud se budou jeho tajné služby snažit dopadnout členy palestinského hnutí Hamás i jinde než na palestinských územích, a to včetně Turecka. „Na základě zpráv o prohlášeních izraelských představitelů byla vyslovena nezbytná varování a Izraeli bylo sděleno, že takový čin by měl vážné důsledky,“ řekl agentuře Reuters nejmenovaný představitel turecké zpravodajské služby.

Ozbrojenci z palestinského hnutí Hamás podle svědectví znásilňovali a mučili ženy. Ilustrační snímek
Děsivá svědectví o mučení Hamásem: Ženy měly mít po znásilnění zlomené pánve

Podle nahrávky, kterou v neděli zveřejnila izraelská veřejnoprávní stanice Kan, šéf izraelské domácí tajné služby Šin Bet Ronen Bar prohlásil, že Izrael bude představitele Hamásu likvidovat všude, kromě Pásma Gazy a Západního břehu Jordánu také v Libanonu, Turecku či Kataru, i kdyby to mělo trvat několik let.

Není nicméně jasné, kdy byla nahrávka pořízena ani s kým Bar hovořil, podotkl Reuters.

Týdenní příměří 

Válka v Pásmu Gazy začala útokem Hamásu, jehož ozbrojenci 7. října v izraelském pohraničí povraždili na 1200 lidí včetně žen a dětí a na 240 dalších unesli jako rukojmí. Více než stovka z nich byla propuštěna během týdenního příměří, jež skončilo v pátek. Při odvetném izraelském bombardování Pásma Gazy a pozemních akcích izraelské armády zemřelo podle palestinských úřadů ovládaných Hamásem už téměř 16 tisíc lidí.