"Evropská unie se nás snaží donutit, abychom sami odstoupili od přístupového procesu," řekl Erdogan. "Naše trpělivost není nekonečná… Také se můžeme zeptat (na názor) našeho lidu," dodal v narážce na britské referendum o vystoupení z EU.

Vztahy mezi Evropskou unií a Tureckem jsou napjaté od nezdařeného červencového pokusu o puč proti Erdoganovi. Někteří představitelé členských států EU, hlavně z Rakouska a Dánska, vyzvali k ukončení přístupových rozhovorů s Ankarou, které oficiálně začaly v roce 2005.

Evropská komise nedávno kritizovala Ankaru v pravidelné hodnotící zprávě všech kandidátů na členství v EU. Šéf komise Jean-Claude Juncker podle AFP uvedl, že se Turecko "každý den vzdaluje Evropě". Komisař pro rozšíření Johannes Hahn prohlásil, že je na čase, aby Ankara řekla, co vlastně chce.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavusoglu naopak vyzval EU, aby se jasně rozhodla, zda chce (vůbec) Ankaru přijmout. Podobně se vyjádřil i Erdogan a to ještě před zveřejněním zprávy. "Nedělejte jen hodnocení, ale učiňte finální rozhodnutí," vyzval unii z Istanbulu. Podle něj se ale EU bojí udělat toto konečné rozhodnutí z obav z možného přílivu migrantů z Turecka.