Jak Erdogan dnes rovněž prohlásil, v případě, že Rusko nesplní své povinnosti vyplývající z úterní bilaterální dohody uzavřené mezi Ankarou a Moskvou, Turecko samo "vyčistí" oblast na syrsko-turecké hranici od kurdských milic YPG.

Turecko řadí kurdské oddíly YPG k teroristům a zahájilo kvůli jejich přítomnosti u hranice 9. října v severní Sýrii ofenzivu. Minulý týden přistoupila Ankara na příměří, jež má umožnit stažení kurdských milic z 30 kilometrů širokého pásma. Na stažení podle dohody mezi Ruskem a Tureckem dohlíží ruští vojenští policisté.

Podle dohody Moskvy s Ankarou bylo příměří prodlouženo o dalších 150 hodin. Tato lhůta skončí příští týden v úterý v 16:00 SEČ. "Jestliže nebude tato oblast na konci těchto 150 hodin vyčištěna od teroristů, situaci vezmeme do svých rukou a vyčistíme oblast sami," uvedl Erdogan během svého dnešního projevu v Istanbulu.

Turecký prezident rovněž obvinil Evropskou unii ze lži. Podle něj EU slíbila, že poskytne šest miliard eur (153 miliard Kč) na pomoc, konkrétně na ubytování a jídlo, pro 3,6 milionů syrských uprchlíků v Turecku, ale zatím poskytla jen polovinu z této částky. Turecko přitom na pomoc uprchlíkům utratilo již přes 40 miliard eur (přes jeden bilion Kč), dodal Erdogan.

Turecký prezident již před pár dny na začátku ofenzivy v Sýrii Evropě pohrozil, že bude-li situaci popisovat jako invazi, může Turecko otevřít dveře milionům uprchlíků a nechat je odejít do Evropy. Předseda Evropské rady Donald Tusk na to tehdy reagoval, že se unie nenechá Erdoganem vydírat. "Nikdy nepřipustíme, aby byli uprchlíci zneužíváni jako zbraň a k našemu vydírání," řekl Tusk.

Bezpečnostní zóna podle Němců

Německý plán na vytvoření mezinárodní bezpečnostní zóny na severovýchodě Sýrie je nerealistický. Podle agentury Reuters to dnes v Ankaře prohlásil turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu po setkání se svým německým protějškem Heiko Maasem. Uvedl také, Turecko nebude tolerovat jakékoliv porušování lidských práv v severovýchodní Sýrii a že vyšetří veškeré zprávy o tom, že k němu docházelo.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v pátek na závěr dvoudenního jednání ministrů obrany členských zemí aliance řekl, že se většina zemí na plánu vytvořit v oblasti mezinárodní bezpečnou zónu shoduje. Uvedl však, že panovaly rozdílné názory na další postup a nezazněl žádný konkrétní návrh. Jakékoli zapojení mezinárodních sil by ale podle Stoltenberga mělo probíhat pouze pod záštitou OSN.

Turecký ministr obrany Hulusi Akar dříve při jednání uvedl, že je Ankara této možnosti otevřená. Dodal však, že je potřeba posoudit, zda je tento plán v souladu s tureckými zájmy.

Akar dnes v Bruselu prohlásil, že stahování oddílů syrských Kurdů YPG od hranic s Tureckem "jde podle plánu". Kurdové mají podle dohody Turecka a Ruska uvolnit 30 kilometrů široké pásmo na severu Sýrie, kam chce Turecko přemístit syrské uprchlíky, kteří pobývají na jeho území.

Turecko řadí kurdské oddíly YPG k teroristům a zahájilo kvůli jejich přítomnosti u hranice 9. října v severní Sýrii ofenzivu. Minulý týden přistoupila Ankara na příměří, jež má umožnit stažení kurdských milic z oblasti.

V úterý se Turecko s Ruskem dohodly, že příměří prodlouží o dalších 150 hodin. Tato lhůta skončí příští týden v úterý v 16:00 SEČ. Po tomto datu mají na příměří dohlížet společné rusko-turecké hlídky. Turecko již dříve pohrozilo, že pokud Kurdové do té doby oblast nevyklidí, zahájí proti nim znovu ofenzivu. Rusko Kurdy varovalo, že jim v takovém případě neposkytne žádnou ochranu.