Jen urychlená pomoc zachrání tisíce dětských životů na jihu a východě Etiopie postižené ničivým suchem a následným hladomorem.
Ta zanechala více než čtyři miliony Etiopanů bez pravidelného přísunu potravin. V přímém ohrožení života jsou podvyživené děti, pro které rodiče nedokáží zajistit dostatek jídla a především pak drahého mléka.

Poslední nadějí pro zoufalé rodiče, kteří nemohou svým dětem nijak pomoci, jsou zdravotnická střediska mezinárodních organizací. Ta v nejhůře postižených oblastech bojují o záchranu životů malých Afričanů.

Hladoví 40 procent dětí

„Situace je mimořádně vážná a vůbec se nezlepšuje. V některých okresech je podvyživených až čtyřicet procent dětí mladších pěti let,“ řrkl Deníku šéflékař nemocnice belgické odnože organizace Lékaři bez hranic, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Pět belgických lékařů se ve zdravotnickém zařízení, které vyrostlo za ostnatými dráty pouhých deset kilometrů od města Šašamene, stará o dvě stě silně podvyživených dětí ze sousedních vesnic, které už samy nedokáží přijímat potravu.
Před totálním kolapsem může zachránit jejich organismus jen hospitalizace a intenzívní léčba.

V tak vážném stavu se k lékařům v Šašamene dostává až 15 procent podvyživených dětí. Přes veškerou péči není ale boj o záchranu dětských životů vždy úspěšný.

„Bohužel tu máme stále vysokou úmrtnost dětských pacientů. Dvacet procent dětí tu trpí malárií. Podvýživou oslabený dětský organismus pak nedokáže nemoci vzdorovat,“ potvrdil chmurnou statistiku belgický lékař Achtar v nemocnici v Šinšiču v odlehlé venkovské oblasti Kača Biro.
„Stále tu není dost jídla ani zdravotnického personálu. Čím více a především rychleji pomoc přijde, tím více dětí dokážeme zachránit,“ dodává doktor Achtar.

Fotografovat je zapovězeno

Stejně jako v Šašamene stojí i nemocnice v Šinšiču za vysokým plotem a bedlivě střežená brána má zamezit přístupu všem nepovolaným. Především pak zahraničním novinářům, kterým se etiopské úřady snaží za každou cenu zabránit, aby se dostali k postiženým dětem.

„Není to naše rozhodnutí, ale nezbývá nám než ho respektovat a neplést se do politiky. Jinak nás odsud okamžitě vyhostí,“ snažila se vše vysvětlit Achtarova kolegyně, která si také přála zůstat v anonymitě.

Na otázky Deníku lékaři odpovídali velmi ochotně, pro fotoaparát ale zůstala nemocnice, kde v postýlkách chráněných bílými moskytiérami zápasí o život 120 malých Etiopanů, zapovězena.

Stamiliony dolarů

O další tisíce dětí se zdravotníci starají ambulantně a postiženým distribuují speciální terapeutické potraviny, které pacientům umožní během několika týdnů opět nabrat váhu a zesílit.
Tolik potřebná pomoc se ale zatím nedostala do všech postižených oblastí a sami představitelé etiopských úřadů přiznávají, že mohou pouze odhadovat rozsah humanitární krize.

Podle Dětského fondu OSN je v zemi vážně podvyživeno 75 tisíc malých chlapců a děvčat, kteří budou odkázáni na zahraniční zásilky nejméně další tři měsíce.

Náklady na potraviny a lékařkou péči se podle světové organizace v tomto období vyšplhají na nejméně 325 milionů dolarů.