Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová řekla, že se obává, že v Turecku je ohrožena parlamentní demokracie.

"Zodpovědné osoby by si nyní měly vyjasnit, jakou cestou chtějí jít a co to bude znamenat pro vztahy Turecka a EU," řekl německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Podle něj nikdo nebere Ankaře právo bojovat proti terorismu a vypořádat se se strůjci krvavého pokusu o puč, nesmí to ale vést k umlčování opozice.

Turecké úřady v noci na dnešek pozatýkaly v Ankaře a Diyarbakiru více než desítku poslanců prokurdské Lidové demokratické strany (HDP), včetně dvou jejích šéfů Selahattina Demirtaşe a Figen Yüksekdagové. Důvodem bylo to, že prý odmítli vypovídat v případech trestných činů propagace terorismu.

Hluboké znepokojení vyjádřily i Spojené státy. "Když demokracie útočí na své volené představitele, měla by tyto své činy ospravedlnit, aby uchovala důvěru v soudní systém," napsal na svém twitterovém účtu náměstek pro lidská práva amerického ministra zahraničí Tom Malinowski.

Podle EU nové zatýkání opozičních poslanců spolu se zrušením imunity více než 130 členů parlamentu ohrožuje parlamentní demokracii v Turecku. "Očekáváme, že Turecko bude chránit svou parlamentní demokracii, lidská práva a právní stát," uvedli ve společném prohlášení šéfka diplomacie EU Mogheriniová a komisař pro rozšíření Johannes Hahn.

Také francouzské ministerstvo zahraničí vyjádřilo vážné znepokojení nad situací v Turecku. "Francie vyzývá Turecko k respektování právního státu a základních práv, včetně demokracie a svobody slova," řekl dnes novinářům mluvčí francouzského ministerstva zahraničí Romain Nadal. Italský ministr zahraničí Paolo Gentiloni na svém twitterovém účtu vyzval Ankaru "k respektování práv parlamentní opozice".

"Je třeba zachovávat presumpci neviny; když vyhazujete někoho z práce, když někoho zatýkáte, měli byste to dělat podle pravidel spravedlivého procesu," řekla dnes novinářům v Ženevě mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva Ravina Šamdasaniová. A dodala, že tak vysoký počet propuštěných lidí (více než 110.000) v Turecku od červencového pokusu o puč svědčí o tom, že presumpce neviny dodržována není.

Protesty stovek lidí

Předseda kurdského společenství v Německu Ali Ertan Toprak dnes vyzval Berlín a jeho partnery v EU, aby zastavili spolupráci s Ankarou na migračním plánu a zastavili její vstupní rozhovory.

Po nejnovějším zatýkání v Turecku vyšly protestovat do ulic stovky lidí v Istanbulu, Ankaře, Izmiru či Antalyi. Turecká police je rozehnala slzným plynem a vodními děly a několik lidí zadržela.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu v přímém televizním přenosu řekl, že Ankara se nebude od evropských zemí nechávat poučovat o tom, co je vláda zákona. Turecký režim obviňuje stranu HDP, že v podstatě s PKK spolupracuje. V zásadě všechny prokurdské projevy označuje za podporu terorismu.