„Země Evropské unie souhlasí s posunutím se do druhé fáze rozhovorů o brexitu. Gratuluji předsedkyni britské vlády Therese Mayové,“ napsal Tusk na twitteru krátce po zahájení druhého dne bruselského summitu.

Evropská unie tak dnes oficiálně potvrdila, že během minulého týdne se vyjednavačům podařilo dosáhnout „dostatečného pokroku“ v první fázi rozhovorů.

Obě strany se během ní dokázaly alespoň rámcově dohodnout na řešení trojice nejrozpornějších otázek zahrnujících finanční vyrovnání, irskou hranici i garanci práv občanů po odchodu Británie z Evropské unie.

Theresa Mayová se dnešní schůzky neúčastní. Se svým pohledem na stav vyjednávání však premiéry a prezidenty členských zemí Evropské unie seznámila již ve čtvrtek večer, kdy za své vystoupení sklidila potlesk.

„Někteří z nás – a to včetně mě – si mysleli, že je nutné ocenit její nezměrné úsilí,“ prohlásil šéf Evropské komise Jean-Caude Juncker v pátek ráno.

Evropská unie již požádala Spojené království, aby během následujících týdnů objasnilo, jaký chce mít vztah s EU poté, co ji na konci března 2019 opustí.