„Odvolání podpory v podstatě prostřednictvím tweetu je samozřejmě alarmující a trochu skličující,“ citovala německou kancléřku televize ARD. „Nenecháme se vyšachovat ze hry, přejdeme do protiútoku,“ dodala Merkelová.

Evropská unie tak bude následovat příkladu Kanady, která odvetná opatření proti USA oznámila již dříve. Kanadská cla na dovoz zboží vyrobené v USA by měla vstoupit v platnost již prvního července, přičemž seznam zboží, jehož se budou týkat, je rozmanitý. Tamní vláda do něj zařadila produkty, u nichž lze dovoz z USA bez větších problémů nahradit dovozem z jiných zemí.

Americký prezident oznámil své stažení podpory závěrečného komuniké ze summitu G7 v noci na pondělí prostřednictvím twitteru. Ve svých příspěvcích rovněž nevybíravě kritizoval kanadského premiéra Justina Trudeaua.  

Trump se vyjádřil i ke schodku zahraničního obchodu USA, který považuje za „nespravedlivý“. „Proč bych měl jako prezident Spojených států dovolit zemím pokračovat ve vytváření masivních obchodních přebytků, ke kterým dochází už celá desetiletí, když za to naši farmáři, pracovníci a daňoví poplatníci musí platit tak obrovskou a neférovou cenu?“ napsal na twitteru.

Summit lídrů nejvyspělejších světových ekonomik světa G7, který se od pátku konal v Kanadě, skončil fiaskem. Hlavním tématem dvoudenní schůzky byla Trumpova obchodní válka, kterou rozpoutal uložením cel na dovoz hliníku a oceli do USA.

Závěrečné opatrně formulované komuniké obhajovalo obchodní systém založený na pravidlech. Všech sedm zemí se v něm mimo jiné zavázalo, že budou bojovat s protekcionismem a zmodernizují Světovou obchodní organizaci (WTO).

Trump ho sice nejprve společně s ostatními podepsal, po odjezdu si ale vše rozmyslel a na twitteru uvedl, že podpis odvolává. Vinu přitom svalil právě na kanadského premiéra.

„Důvěru můžete rozbít pomocí 280 znaků na twitteru během několika málo vteřin,“ prohlásil šéf německé diplomacie Heiko Mass.