"Pokud se věci budou náležitě vyvíjet, lze očekávat, že ještě během německého předsednictví by mohly být otevřeny další dvě kapitoly (vstupního vyjednávání)," řekla podle DPA Merkelová na tiskové konferenci po setkání s tureckým premiérem Recepem Tayyipem Erdoganem v Hannoveru.

Podle kancléřky není sporu o tom, že Turecko a EU musejí usilovat o stále těsnější kontakt. Zdůraznila však, že jednání o vstupu představují dlouhodobý proces s "otevřeným výsledkem." Její turecký host souhlasil s nutností trpělivosti, současně však prohlásil, že v souvislosti s jednáními očekával od německého předsednictví "větší švih" a vyjádřil naději, že ještě do konce června budou zahájeny další kapitoly přístupových rozhovorů mezi EU a Tureckem.

Erdogan v sobotním rozhovoru v týdeníku Der Spiegel kritizoval způsob, jakým Merkelová řídí půlroční předsednictví země v EU. Mimo jiné uvedl, že jednou z největších chyb bylo rozhodnutí nepozvat zástupce jeho země na březnové oslavy k 50. výročí počátku evropské integrace v Berlíně. Dnes upřesnil, že výroky rozhodně nemyslel jako osobní kritiku kancléřky.

"To muselo být chybně interpretováno. Nikdo nemůže útočit na dámu," pravil Erdogan smířlivě a Merkelovou pozval na návštěvu Turecka, kde jsou jí, jak řekl, "dveře stále otevřeny."

Oba státníci se dnes v Hannoveru účastní slavnostního zahájení tradičního veletrhu technologií. Turecko je letos partnerskou zemí pořadatele.