Osm autobusů dnes nejprve odvezlo z okresu Pusan do Soulu české skauty ve věku od 14 do 18 let, první z nich dorazili na nové místo ubytování před polednem SELČ. Skauti jsou ve vojenské akademii ubytováni v pokojích po čtyřech, uvedl konzul.

Později se na čtyřhodinovou cestu vydalo i zbývajících asi 80 dospělých Čechů ze servisního týmu, kteří v původním dějišti jamboree zůstávali. 

Členové české výpravy skautů mířící na světové jamboree v Koreji se před odletem setkali s prezidentem Petrem Pavlem
Čeští skauti se z jamboree vrátí po skupinách. Část přiletí 16. srpna

„Vedení kontingentu a všichni zbývající dospělí dobrovolníci právě dorazili do Soulu do náhradního ubytování, kde už několik hodin spí většina výpravy. Z pohledu českého kontingentu je tímto evakuace do Soulu zdárně ukončena,“ uvedla vpodvečer SELČ česká skautská organizace.

Evakuace výprav z desítek zemí

Mezi evakuovanými byla i 86členná slovenská výprava, uvedla na svých webových stránkách slovenská skautská organizace. Slovenští skauti i dobrovolníci se přestěhovali do internátu ve městě Inčchon nedaleko Soulu.

Celkem dnešní evakuaci zhruba 36 tisíc účastníků jamboree z více než 150 zemí zajišťovalo na 1000 autobusů.

Evakuace je další komplikací provázející letošní světový skautský sraz; stovky skautů měly v prvních dnech zdravotní potíže kvůli vlně veder. Akce, na kterou celkem přicestovalo přes 40 tisíc lidí, také čelila kritice kvůli špatné organizaci. „Je to poprvé za více než 100 let konání světových skautských jamboree, kdy jsme byli vystaveni tak složitým problémům,“ uvedlo vedení Světové organizace skautského hnutí (WOSM).

Tajfun Khanun udeřil na pobřeží Jižní Koreje
Na pobřeží Jižní Koreje udeřil tajfun Khanun. Zrušeny byly stovky letů

Kvůli obtížím už dříve své skauty z dějiště jamboree přemístily Británie či Spojené státy. Více než 400 českých skautů na původním tábořišti zůstalo až do dneška. Na evakuaci byli podle mluvčí české skautské organizace Barbory Trojak dobře připraveni a na předčasný odlet domů se nikdo z Čechů nechystá. Jamboree oficiálně končí 12. srpna.

Jihokorejský meteorologický ústav informoval, že tajfun provází vichr o rychlosti 126 kilometrů v hodině a očekává se, že ještě nabere na síle. Na pobřeží by bouře měla udeřit ve čtvrtek ráno místního času (v noci na čtvrtek SELČ). V souvislosti s tajfunem v Jižní Koreji očekávají silný vichr a lijáky.

Japonští meteorologové sdělili, že tajfun se dnes ráno místního času nacházel 350 kilometrů jižně od města Kagošima, které leží na ostrově Kjúšú. Živel se nyní pomalu přesouvá na sever, dodali meteorologové.

Kritika výběru místa tábořiště

Jihokorejské ministerstvo bezpečnosti nařídilo místním úřadům, aby v souvislosti s tajfunem připravily uzavírky pobřežních oblastí, trekkingových stezek, podchodů a podjezdů a dalších míst náchylných k záplavám.

Již před zahájením jamboree zazněla kritika výběru místa pro tábořiště, které je zcela bez stromů a postrádá jakoukoli ochranu před sluncem. Podle kritiků byla lokalita Semangum pro skautské setkání zvolena v rámci snahy ospravedlnit další investice na kontroverzním pozemku na západním pobřeží země, který vznikl po vybudování 33 kilometrů dlouhé pobřežní hráze. Od dokončení bariéry v roce 2010 zůstávala oblast převážně prázdná navzdory plánům místních úřadů vybudovat tam dálnice, přístavy a mezinárodní letiště.

Účastníci světového skautského jamboree se připravují v pondělí 7. srpna 2023 opustit skautské tábořiště v jihokorejském Puanu
Ke Koreji se blíží tajfun Khanun. Obří jamboree opustí desítky tisíc skautů

Někdejší ambiciózní rozvojový projekt je nyní vnímán jako ekologická katastrofa, která zničila pobřežní mokřady a poškodila rybolov, uvedla agentura AP. Provincie Čolla pukdo, která se úspěšně ucházela o pořadatelství jamboree, v dokumentu z roku 2018 podle AP napsala, že hlavním důvodem pro pořádání akce je přilákat investice do infrastruktury oblasti poté, co původní projekt nepokročil tak, jak úřady doufaly.