V Sýrii dnes měly pokračovat evakuace šíitských obcí, které okupují odpůrci syrského režimu, a měst, obléhaných spojenci syrské vlády. Podle BBC se díky dohodě mělo přesídlit zhruba 30 tisíc lidí.

Puma GBU-43/B, zvaná „matka všech bomb".
Nová bilance. "Matka všech bomb" zabila 94 islamistů

Už od začátku se ale výměna potýká s problémy. Stovky lidí nejprve uvízly v okolí města Aleppo. Šlo o povstalce i civilisty, kteří v pátek vyjeli z Madáji. Podobná situace nastala podle agentury Reuters i u povstalců ze Zabadání, ti čekali na záruku bezpečného přesunu.

Na předměstí syrského Aleppa pak zasáhla konvoj autobusů s šíity exploze, která si podle BBC vyžádala nejméně 39 mrtvých a stovky zraněných. Výbušniny byly podle dostupných informací naloženy v autě.

"Všude kolem jsou mrtví lidé a vyhořelá auta," popsal masakr podle BBC jeden ze svědků. "Záchranáři a opoziční frakce evakuují zraněné a (mrtvé) mučedníky," dodal.

V Sýrii začaly evakuace obléhaných měst.
V Sýrii začaly evakuace čtyř obléhaných měst a vesnic

Podle Exilové organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) byla evakuace šíitských vesnic rozvržena do šedesáti dnů.

OSN minulý měsíc označila situaci ve čtyřech městech za katastrofální. Podle její zprávy je v nich kvůli násilí a válce „uvězněno" kolem 64 tisíc lidí.

Zdroj: Youtube