Devětašedesátiletý Číňan se pokoušel o Everest už čtyřikrát, vždy se ale musel vrátit. Na popáté ale uspěl. "Dnes ráno dosáhl vrcholu spolu se sedmi dalšími členy svého týmu," uvedl šerpa Dawa Futi ze společnosti Imagine Trek and Expedition, která organizovala Boyuovu výpravu. Informuje o tom agentura AFP.

Sen handicapovaného horolezce o dosažení vrcholu nejvyšší hory světa (8848 metrů) málem zmařila nepálská vláda, která loni zakázala výstupy slepým a beznohým sportovcům. Její vrdikt ale zrušil letos v březnu nepálský Vrchní soud, podle něhož by šlo o diskriminaci osob se zdravotním postižením.

Zdroj: Youtube

Boyu se pokoušel o Everest poprvé v roce 1975, kdy byl součástí oficiální čínské výpravy podporvané tehdejším čínským režimem. Výstup však zhatilo špatné počasí, které horolezce uvěznilo v zóně smrti kus pod vrcholem. Boyu sice přežil a dokázal se dostat dolů, ale utrpěl těžké omrzliny, v jejichž důsledku mu byla amputována obě chodidla.

V roce 1996 mu lékaři zkrátili nohy znovu poté, co mu diagnostikovali zhoubný lymfom, což je forma rakoviny krve. Tentokrát mu byly amputovány těsně pod koleny. Nezdolný horolezec se ale na Everest znovu vrátil. O jeho slezení se chtěl pokusit v letech 2014 a 2015, kdy však byla lezecká sezóna zrušena kvůli přírodní katastrofě (lavina sněhu a kamení zabila v dubnu 2014 na Everestu dvanáct horských vůdců, Nepál pak horu dočasně uzavřel). V roce 2016 se Boyu dostal až 200 metrů pod vrchol, ale musel se vrátit kvůli špatnému počasí.

"Vylézt na Mount Everest je můj sen, ale také osobní a osudová výzva," řekl Boyu agentuře AFP ještě před svým posledním výstupem na horu.

Boyu je v historii druhým sportovcem, který dobyl střechu světa s amputovanými oběma nohama. Ještě před ním to dokázal Novozélanďan Mark Inglis, jemuž se to podařilo v roce 2006.