Od prvního výstupu na Mount Everest v roce 1953 se vrcholu podařilo dosáhnout už tisícovkám horolezců. Negativním důkazem jejich úspěchu jsou ale prázdné kyslíkové lahve, provazy, stany a další smetí, jež jim výstup usnadňuje. Nepálská vláda proto zavedla pravidla, která nutí horolezce snášet dolů všechno, co si s sebou přinesli.

V opačném případě je jim zabavována skládaná záloha. Přesto jsou svahy hory zanesené odpadem z minulých výstupů.
V čele očistného týmu je Šerpa Appa, který na horu vystoupal už dvacetkrát. Úkolem týmu je snést dolů během nynější jarní horolezecké sezony asi pět tun smetí, z toho čtyři tuny z níže položených částí velehory. Od zbývající tuny by měla být odlehčena oblast kolem vrcholu vysokého 8850 metrů.

Dostanou 24 korun za kilogram

Smetí ovšem nebude snášet jen očistný tým, nýbrž také vůdcové a nosiči jiných výprav. Za každý kilogram smetí sneseného z hory jim budou úřady vyplácet sto rupií (asi 24 Kč).

Appa poprvé zdolal Everest v roce 1989 a od té doby opakoval svůj výkon téměř každý rok. Pravidelně pak referoval o zhoršování stavu himálajských vrcholů - vinu nese globální oteplování i další faktory.

Podle Appy při jeho prvním výstupu byla trasa krytá sněhem a ledem. Teď už je to jen holé kamení. Tající led odhalil hluboké trhliny, které také způsobují, že horolezecké výpravy jsou nebezpečnější.

Čtěte také: Nepálští šerpové chtějí uklidit vrchol Mount Everestu