Přesto Evropa čeká na výsledky se zatajeným dechem, protože v sázce je zřejmě ještě víc, než při prvním hlasování před 16 měsíci. V případě dalšího odmítnutí by smlouva byla definitivně mrtvá, stejně jako na mnoho let snahy reformovat instituce Evropské unie a zřejmě i její další rozšiřování.

Irové nástupkyni evropské ústavy loni v červnu přesvědčivě a překvapivě odmítli. Od té doby se však hodně změnilo. Keltský ekonomický tygr se přestal vzpínat, banky se dostaly na pokraj krachu, nezaměstnanost se zvýšila a mnoho Irů si začalo uvědomovat výhody členství v unii, které by další „Ne“ v referendu mohlo ohrozit.

„Rozhodování v pátečním referendu bude stejně důležité, jako při referendu o vstupu Irska do unie v roce 1973,“ prohlásil v pondělí premiér Brian Cowen.

Každá země jeden komisař

Po loňském referendu irská vláda a unijní předáci zajistili Irům právní záruky týkající se oblastí, na které útočili odpůrci smlouvy. Ti nepodloženě tvrdili, že smlouva omezí pravomoci Irska určovat výši daní, ohrozí jeho neutralitu a umožní legalizaci potratů. Evropská unie také pod irským tlakem rozhodla, že každá země si podrží jednoho komisaře.

Kromě toho kabinet a stoupenci „Lisabonu“ neponechali náhodě ani kampaň, která je intenzivní a viditelná – na rozdíl od kampaně před minulým referendem, kdy do značné míry uvolnili pole odpůrcům.

Jedním ze strůjců odmítnutí smlouvy byl loni byznysmen Declan Ganley, který proti ní vedl energickou kampaň a irské politiky zaskočil. Povzbuzen tímto úspěchem kandidoval se svou stranou Libertas na jaře do Evropského parlamentu, ale když ve volbách prohrál, oznámil, že se kampaně před referendem neúčastní. Nakonec mu to nedalo a vrátil se do boje proti Lisabonu, i když bez finančních prostředků, jaké měl k dispozici před 16 měsíci.

Podpora byznysu

Peníze jsou tentokrát spíše na prolisabonské straně, kterou podporuje prakticky celý irský byznys. Šéf nízkonákladových aerolinek Ryanair Michael O´Leary, který byl minule proti, tentokrát ratifikaci aktivně podporuje. Do kampaně vložil půl milionu eur (12,5 milionu korun), zatímco další statisíce utratila na inzeráty a plakáty irská odbočka společnosti Intel.

„Euro a Evropská unie nás zachránily před důsledky našeho hrozivého řízení ekonomiky,“ řekl O´Leary. Podle šéfa svazu zaměstnavatelů IBEC Dannyho McCoye by odmítnutí bylo katastrofou.

Podle listu The Irish Times je kampaň tentokrát mnohem emotivnější a stoupenci smlouvy zdůrazňují, že „Ne“ bude znamenat podstatné oslabení země v EU. „Neznamená to, že o členství přijdeme, ale myslím, že ohrozíme naše efektivní členství v unii v budoucnosti,“ řekl v pondělí Cowen.

Právě on a jeho hluboce nepopulární vláda jsou ale potenciálně největší překážkou ratifikace smlouvy. Na konferenci vládní strany Fianna Fáil také Cowen vyzval voliče, aby při referendu neventilovali hněv nad hospodářskou politikou vlády.

Politici jsou pro

Stejně jako minule i tentokrát lisabonskou smlouvu podporuje drtivá většina politické scény, vyjma strany Sinn Féin, která má v parlamentu jen čtyři poslance ze 166.

Smlouvu veřejně podpořila i řada celebrit – nositel Nobelovy ceny za literaturu Seamus Heaney, kytaristy skupiny U2 The Edge nebo kapitán irské fotbalové reprezentace Robbie Keane.

A v katolickém Irsku je důležitá i podpora církve. Církev oficiálně potvrdila, že smlouva nepodporuje potraty a biskup Noel Treanor v parlamentním výboru řekl, že „katolík může s čistým svědomím hlasovat pro“. Stejně tak na stranu „Ano“ zřejmě přešli i zemědělci, kteří ve své většině hlasovali minule proti. Podle průzkumu Irské asociace farmářů bude 69 procent jejích členů hlasovat pro.

Zdá se tedy logické, že všechny průzkumy posledních měsíců ukazují, že smlouva v Irsku napodruhé projde. Naposledy anketa nedělníku The Sunday Business Post ukázala, že 55 procent obyvatel je pro smlouvu, proti 27 procent a 18 procent se ještě nerozhodlo. Loni Irové smlouvu odmítli v poměru 53,4 procenta ku 46,6.

Kampaň probíhá

Ale stoupenci smlouvy se tentokrát snaží vyvarovat suverénních prohlášení a vedou kampaň do poslední chvíle, protože ani průzkumy před minulým referendem neukazovaly tak jasný výsledek a protože důsledky odmítnutí by byly pro ně kritické.

Negativní referendum by s velkou jistotou v Irsku vedlo k pádu Cowenovy vlády. Pro celou Evropskou unii by znamenalo další politickou krizi v době, kdy ještě neodezněla ekonomická krize a kdy se blíží jednání o globální dohodě o změně klimatu. „Odmítnutí smlouvy by vedlo k vzájemnému obviňování, politické paralýze a zřejmě ke zmrazení dalšího rozšiřování EU,“ řekl šéf londýnského centra pro evropskou reformu Hugo Brady. Podle něj by se také opět oživila možnost vícerychlostní Evropy.

Pokud Irové smlouvu schválí, bude její osud záležet na České republice a britských konzervativcích. Polský prezident Lech Kaczyński, který také dokument ještě nepodepsal, totiž uvedl, že tak učiní po případném kladném hlasování v Irsku.

Český prezident Václav Klaus tvrdí, že čeká s podpisem na vyřízení další ústavní stížnosti skupiny senátorů; ústavní soud uvedl, že stížnost projedná přednostně, termín ale zatím není znám. V Bruselu i v Británii se objevují spekulace, že Klaus by mohl vyčkat s podpisem na volby v Británii, které budou příští rok na jaře a v nichž s velkou pravděpodobností zvítězí konzervativci.

I když v Británii už smlouvu ratifikoval parlament, šéf konzervativců David Cameron slíbil, že když do voleb nebude smlouva ratifikována, vypíše o ní referendum a povede kampaň proti ní. I bez toho by podle všech průzkumů Britové Lisabon v referendu odmítli.