On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE

Od začátku pandemie vyšly v Německu pozitivní testy na koronavirus u 169 218 lidí, z nichž 7395 na následky nákazy zemřelo. Země přitom v posledních dnech hlásila vždy přes 100 mrtvých za den.

Počet zemřelých vůči nakaženým je v Německu několikanásobně nižší než v jiných velkých evropských státech, podle místních úřadů je to způsobeno tím, že lékaři v zemi testují i hodně mladých lidí, u nichž je průběh covidu-19 obecně mírnější. RKI uvádí, že z téměř 170 tisíc lidí s potvrzeným koronavirem se jich už 144 400 vyléčilo, za poslední den jich přibylo 1100.

Nejhůře zasažený je nadále jih Německa, tedy spolkové země Bádensko-Württembersko a Bavorsko, které sousedí s ČR. RKI rovněž informoval, že takzvané reprodukční číslo, tedy údaj udávající, kolik lidí nakazí jeden infikovaný, vystoupalo v sobotu nad hranici jedné.

 

Ještě ve středu se přitom pohybovalo na hodnotě 0,65. To znamená, že se nyní nákaza koronavirem v Německu znovu rozšiřuje.  RKI opakovaně varuje, že k odeznění pandemie musí reprodukční číslo zůstat pod hranicí jedné.

Rusko překonalo hranici 200 tisíc případů

V Rusku se nákaza koronavirem prokázala od začátku pandemie už u 209 688 lidí. Za poslední den tam místní laboratoře evidují 11 012 pozitivních testů na SARS-CoV-2, což je dosud druhý nejvyšší zaznamenaný denní počet v zemi. Komplikacím spojeným s nákazou v zemi podlehlo dalších 88 lidí, čímž celkový počet zemřelých dosáhl 1915. S odvoláním na místní úřady o tom informuje agentura Reuters.

Rusko tento týden co do počtu potvrzených případů koronaviru předstihlo Francii a Německo a stalo se pátou nejvíce zasaženou zemí na světě. Británie a Itálie nyní Rusko překonávají o méně než deset tisíc nakažených, Španělsko o necelých patnáct tisíc. V těchto zemích však nových infekcí přibývá mnohem pomaleji. Spojené státy, které jsou nejpostiženější zemí světa, evidují 1,3 milionu potvrzených případů.

Rusko nicméně hlásí oproti velkým evropským státům výrazně méně zemřelých s covidem-19. Podle místních úřadů je to tím, že země v posledním týdnu znatelně zvýšila počet prováděných testů, čímž vysvětlují i velké denní přírůstky nakažených z posledních dní. Tempo šíření viru v zemi proto podle nich neodpovídá nárůstu nových případů.

Podle agentury AFP však někteří odborníci v Rusku tuto interpretaci zpochybňují. Vysoký činitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Michael Ryan v pátek prohlásil, že "Rusko zřejmě prožívá epidemii se zpožděním". Nejvíce je zasažen region kolem metropole Moskvy, který eviduje více než polovinu všech nakažených i zemřelých.