V Německu za středu přibylo 1284 lidí nakažených koronavirem, což je vyšší nárůst než za úterý, kdy bylo hlášeno 947 nových případů. V důsledku komplikací souvisejících s nemocí covid-19 zemřelo dalších 123 lidí, což je oproti úterku méně. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů Institutu Roberta Kocha. Celkem v Německu evidují 166 091 nakažených, z nichž dohromady 7119 lidí zemřelo.

Nejzasaženější spolkovou zemí je Bavorsko se skoro 43 660 případy koronavirové infekce a 2050 zemřelými.

On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE

Německá kancléřka Angela Merkelová se ve středu s ministerskými předsedy spolkových zemích dohodla třeba na tom, že se mohou otevřít všechny obchody, nebo že se dá sportovat pod širým nebem, i když zatím jen bezkontaktně. Od druhé poloviny měsíce se může na stadionech bez diváků hrát fotbalová bundesliga.

V Rusku výrazně narostl i počet uzdravených 

Rusko zaznamenalo další rekordní nárůst počtu lidí nakažených koronavirem za jeden den. Za středu jich přibylo více než 11 tisíc a infikovaných je tak celkem už téměř 180 tisíc. Počet úmrtí pacientů s koronavirem zůstal další den v řadě pod hranicí jedné stovky. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil krizový štáb.

Za uplynulých 24 hodin se koronavirus SARS-CoV-2 potvrdil u dalších 11 231 testovaných osob. V zemi se 146 miliony obyvatel jde o dosud nejvyšší denní přírůstek a pátý den po sobě je nových případů přes deset tisíc. Celkově se podle zdravotnických úřadů doposud nakazilo 177 160 lidí. Rusko tak přeskočilo Francii a Německo a má pátý nejvyšší počet infikovaných na světě.

Denní přírůstky nově nakažených jsou v Rusku v poslední době stabilně vysoké a stabilní je nadále i bilance úmrtí, kterých je v květnu vždy méně než sto. Ve středu v souvislosti s nemocí covid-19, vyvolávanou koronavirem, zemřelo 88 pacientů. Celkem dosud v zemi podle krizového štábu zemřelo 1625 infikovaných osob.

Výrazněji se na druhé straně zvýšilo množství uzdravených pacientů, kterých za středu přibylo 2476. Vyléčených je nyní v Rusku už dohromady 23.803.

Na rekordním středečním přírůstku nakažených se hlavní měrou dál podílí Moskva, která je epidemií daleko nejvíce zasaženou oblastí Ruské federace. V ruské metropoli ve středu přibylo 6703 pozitivně testovaných a celkově jich je 92 676.

Podle moskevského starosty Sergeje Sobjanina je ale nakažených v jeho městě ve skutečnosti mnohem více. "Je zjevné, že ve městě je reálně nemocných ještě víc. Podle screeningů jsou jich kolem dvou až dvou a půl procenta ze všech obyvatel Moskvy. Přepočítáno na čísla je to okolo 300 tisíc lidí," řekl Sobjanin televiznímu kanálu Rossija-24. Dodal, že Moskva už registruje víc infikovaných než New York.

Dosavadní protinákazová opotření dnes Sobjanin prodloužil až do konce května. Nadále tak ve městě platí zákaz masových akcí, neotevřou se ani restaurace, kavárny, kadeřnictví, nákupní centra a parky, uvedl list Kommersant. Připomněl ale, že starosta už dříve povolil průmyslovým a stavebním podnikům od 12. května obnovit práci.

Sobjanin v televizi rovněž mimo jiné sdělil, že od 12. května bude ruském hlavním městě povinné nošení roušek a rukavic v prostředcích hromadné dopravy a na veřejných místech, a to pod hrozbou pokuty až 5000 rublů (cca 1700 korun).

Španělsko registruje 213 nových úmrtí

Ve Španělsku za uplynulých 24 hodin v souvislosti s covidem-19 zemřelo 213 lidí, oproti předchozímu dni se jedná o mírný pokles. Na začátku týdne byly denní přírůstky obětí pod 200. Celková bilance obětí je nyní 26 070, informoval s odvoláním na statistiky španělského ministerstva zdravotnictví deník El País.

Španělsko nyní registruje 221 447 případů nákazy, což je o 1122 více než předchozí den. Ve středu testy nákazu potvrdily ve 996 případech. Z celkového počtu nakažených se od počátku epidemie v zemi vyléčilo již 128 tisíc pacientů.

Co do počtu nakažených je Španělsko se 47 miliony obyvatel druhou nejvíce zasaženou zemí na světě po Spojených státech. Pokud jde o počet obětí, je na čtvrté příčce za USA, Británií a Itálií. První případ na španělské půdě úřady potvrdily na konci ledna, nemoc plně propukla v březnu.

Švédsko má přes 3000 obětí koronaviru, nejvíce ve Skandinávii

Počet obětí koronaviru ve Švédsku překročil 3000, za poslední den se zvýšil o 99. S odvoláním na místní úřady o tom dnes informovala agentura Reuters. Skandinávská země, která zvolila v boji s nákazou liberální přístup a nešla cestou karantény, má nejvíce úmrtí pacientů s nemocí covid-19 ze všech severských států. V přepočtu na obyvatele ale má obětí znatelně méně než Španělsko, Itálie či Británie.

Ve Švédsku od začátku epidemie zemřelo 3040 lidí, nakažených laboratorní testy potvrdily 24 623. Za poslední den se počet infikovaných zvýšil o 705, což je zhruba stejně jako ve středu, ale výrazně více, než během předcházejících dní, kdy byl počet nových případů zhruba poloviční.

Hlavní švédský epidemiolog Anders Tegnell o víkendu oznámil, že takzvané reprodukční číslo ve Švédsku kleslo pod hodnotou jedna, což znamená, že pandemie bude pozvolna ustupovat.

Švédsko v boji s koronavirem zvolilo rozdílný přístup, než většina evropských zemí, které se rozhodly omezit pohyb občanů pomocí mnoha restrikcí. Švédská vláda apelovala na zdravý rozum a lidem doporučila, že mají dodržovat odstupy a hygienická pravidla. Školy, restaurace i obchody zůstaly otevřené.

Desetimilionové Švédsko má v kontextu severských zemí relativně vyšší počet nakažených i mrtvých, ale v celoevropském srovnání si nevede špatně. Zatímco ve Švédsku zemřelo 3040 lidí, tak v pětimilionovém Dánsku mají mrtvých 506, v sousedním Norsku 216 a ve Finsku 252.

Belgie i Nizozemsko hlásí opět méně než sto mrtvých

V Belgii za posledních 24 hodin zemřelo s covidem-19 dalších 80 lidí. Denní nárůst se tak po středě, kdy místní úřady ohlásily 110 mrtvých, opět vrátil pod stovku, kde se drží od soboty. Nizozemsko méně než sto obětí denně hlásí od 30. dubna, dnes přibylo 84 úmrtí.

Celkový počet zemřelých s covidem-19 dnes v Belgii vzrostl na 8415. Nákaza koronavirem SARS-CoV-2 se v zemi potvrdila již u 51.420 lidí. Za posledních 24 hodin testy odhalily dalších 639 případů nákazy. Z 80 nových mrtvých jich 37 zemřelo v nemocnicích a 43 v domovech pro seniory.

V Belgii, která má 11,5 milionu obyvatel, dlouhodobě klesá počet aktivních případů nákazy a tento pozitivní trend podle místních úřadů pokračoval i v posledních 24 hodinách. Zatímco 98 lidí lékaři do nemocnic přijali, 244 jich propustili. Z celkových 2688 hospitalizovaných je nyní na jednotkách intenzivní péče 538 pacientů.

V Nizozemsku počet nakažených koronavirem vzrostl o 455 na 41 774. Jde o větší nárůst než v předchozích dnech, v úterý úřady hlásily 232 nově infikovaných. Zvýšil se i počet úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19, přibylo jich 84, uvedl nizozemský Národní ústav pro veřejné zdraví (RIVM). Středeční bilance zemřelých byla 36, celkem s nemocí covid-19 v zemi se 17,5 miliony obyvatel zemřelo 5288 lidí.

Skutečná čísla jsou podle RIVM nicméně pravděpodobně vyšší, jelikož ve statistice jsou započtené pouze potvrzené případy. Třeba Belgie zahrnuje do statistiky i případy - především z domovů pro seniory - u kterých panuje jen podezření na covid-19 jako příčinu smrti.

Nizozemská vláda ve středu oznámila, že k uvolňování restriktivních opatření, která v boji proti koronaviru přijala před bezmála dvěma měsíci, přistoupí rychleji, než se očekávalo. Už v pondělí se otevřou například salóny krásy, kadeřnictví, masážní salóny či autoškoly. Už dříve vláda premiéra Marka Rutteho rozhodla, že v pondělí otevřou základní školy. Povoleny budou i bezkontaktní venkovní sporty.

Třetí ze zemí takzvaného Beneluxu, šestisettisícové Lucembursko, podle posledních údajů eviduje 3851 potvrzených případů nákazy koronavirem a 98 úmrtí s nemocí covid-19. V nemocnicích západoevropského velkovévodství zůstává 118 pacientů s nákazou koronavirem.