"Oheň začínáme mít pod kontrolou," prohlásil Sánchez před začátkem hlasování, které má rozhodnout, zda země setrvá v nouzovém stavu až do 26. dubna.

On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE

Španělská vláda kvůli šíření koronaviru vyhlásila nouzový stav už v polovině března a na dva týdny omezila volný pohyb osob na nejnutnější nákupy, cesty k lékaři či do práce. Posléze toto omezení parlament prodloužil do Velikonoc a vláda rovněž nařídila zastavit práci v provozech, které nejsou nezbytně nutné pro chod země.

Počet obětí onemocnění covid-19 dnes ve Španělsku překonal hranici 15.000, za posledních 24 hodin nemoci podlehlo 683 lidí. Jedná se o nižší počet nových obětí než v předchozích dvou dnech, informovala s odvoláním na statistiky španělského ministerstva zdravotnictví agentura Reuters.

Nákaza se v zemi dosud potvrdila u 152.446 lidí, což je o 5756 více než ve středu. Procentuální míra denního nárůstu počtu obětí ve Španělsku znovu mírně klesla, uvádí deník El País. Zatímco před dvěma týdny činila okolo 42 procent, nyní klesla na méně než 4 procenta.

Nárůst nově nakažených evidují všechny španělské regiony s výjimkou španělských enkláv v Maroku, měst Ceuta a Melilla. Nejhůř zasaženou oblastí je stále metropole Madrid, která k dnešku zaznamenala 43.877 nakažených a 5800 mrtvých. Druhým nejvíce stiženým regionem je západošpanělské Katalánsko s více než 31 tisíci infikovanými a 3148 oběťmi.

Více než 50 tisíc lidí z celkového počtu nakažených se již vyléčilo. Počet hospitalizovaných pacientů s nemocí covid-19 se ve všech regionech v průměru snížil.

V Německu přibývá nakažených

Německo ve středu zaznamenalo dalších 246 úmrtí osob nakažených koronavirem. Za poslední dva dny jich tak podle Institutu Roberta Kocha (RKI) dohromady zemřelo rekordních 500. Prokázaných infekcí je celkem 108 202, což je nárůst o 4974 za 24 hodin. I přesto německý ministr zdravotnictví Jens Spahn dál vychází z toho, že po skončení velikonočních prázdnin bude zřejmě možné uvolnit některá dosavadní omezení.

Nejpostiženějšími spolkovými zeměmi nadále zůstávají Bavorsko, Severní Porýní-Vestfálsko a Bádensko-Württembersko, které dohromady registrovaly přes 72 tisíc nakažených a více než 1500 mrtvých. V celé zemi dosud zemřelo 2107 infikovaných.

 

Dobrou zprávou naopak je, že se podle odhadu RKI už vyléčilo téměř 50 tisíc nakažených. Stejně jako v řadě dalších zemí se i v Německu stále častěji mluví o tom, kdy bude možné začít uvolňovat přijatá opatření. V celé spolkové republice zatím platí do 19. dubna. Kancléřka Angela Merkelová bude o dalším postupu jednat po Velikonocích 14. dubna s ministerskými předsedy spolkových zemí. Dnes bude kancléřka o vývoji epidemie opět diskutovat s členy své vlády.

Ministr zdravotnictví Spahn počítá s tím, že pokud se nezmění dosavadní trend, bude možné po Velikonocích mluvit o postupném návratu k normalitě. Řekl to v rozhovoru s listem Handelsblatt. Například firmy podle něj ale budou muset zorganizovat práci tak, aby se omezilo nebezpečí pro zaměstnance. Společnosti, které dokážou zajistit dodržování pravidel týkajících se nutného odstupu a hygieny, se budou moci rychleji vrátit do normálu.

S tím, že v létě budou znovu žít zcela běžný život, ale zřejmě Němci počítat nemohou. Šéf německé lékařské komory Klaus Reinhardt je totiž přesvědčen o tom, že na tradiční letní cesty za dovolenou bude letos ještě příliš brzy, zvláště pokud jde o destinace jako Itálie nebo Španělsko.

Italská vláda nejspíš prodlouží celostátní karanténu až do května

V Itálii za poslední den zemřelo 610 pacientů s koronavirem, což je více, než po dva předchozí dny. Celkem má země už 18.279 obětí nemoci covid-19. Oproti středě stoupl i počet nově nakažených a infikovaných je celkem přes 143 tisíc, informoval dnes úřad civilní ochrany.

Lékařská organizace FNOMCeO také uvedla, že registruje už 103 úmrtí mezi lékaři. Celkem jsou nakaženy tisíce zdravotníků.

Za posledních 24 hodin bylo na koronavirus pozitivně testováno 4204 lidí, ve středu to bylo 3836 osob, a v úterý dokonce jen něco málo přes 3000. Nově nakažených je nyní více i v nejhůře postižené Lombardii - ve středu tam zaznamenali 1086 případů, dnes to bylo 1388. Vyšší denní bilance mrtvých byla naposledy v pondělí, kdy úřady nahlásily 636 obětí.

Dnešní čísla podle deníku La Stampa naznačila, že sestupné statistické trendy z posledních dní ještě nemusí znamenat definitivní ústup epidemie. Počet nově diagnostikovaných případů je dnes nejvyšší od 5. dubna. Pozitivní zprávou ale je, že už šestý den v řadě klesá počet pacientů na jednotkách intenzivní péče - těch je nyní 3605. Počet uzdravených stoupl na 28 470 ze středečních 26 491.

Podle italských médií nyní rostou obavy v souvislosti se stoupajícím počtem úmrtí v domovech pro seniory. Například v milánském zařízení Pio Albergo Trivulzio zemřelo dnes 12 seniorů, celkem tam od března koronaviru podlehlo 110 klientů.

Francie hlásí 12 210 obětí

Od začátku šíření koronaviru SARS-CoV-2 ve Francii umřelo 12 210 nakažených. Oznámil to dnes zástupce francouzského ministra zdravotnictví Jérôme Salomon. Počet úmrtí po hospitalizaci narostl o 424 na celkových 8044, zbylé oběti nemoci covid-19 jsou hlášeny z domovů pro seniory.

Salomon při pravidelné tiskové konferenci přinesl i pozitivní informaci, neboť ve Francii poprvé za dobu boje proti covid-19 klesl počet pacientů na resuscitačních odděleních. Ve středu nemocnice hlásily 7148 lidí ve vážném stavu, zatímco dnes 7066.

V Polsku za den zemřelo dalších šest nakažených

V Polsku od středy přibylo 136 potvrzených případů nákazy koronavirem a dalších šest infikovaných osob zemřelo, informovalo dnes ve Varšavě ministerstvo zdravotnictví. V Maďarsku se podle vládního webu koronavirus.gov.hu nově nakazilo 85 lidí a úmrtí je o osm víc.

V Polsku tak bylo doposud diagnostikováno 5341 případů infekce, sdělilo podle webu televize TVN24 tamní ministerstvo zdravotnictví. Pacientů nakažených koronavirem v zemi už zemřelo 164. Ministr zdravotnictví Lukasz Szumowski dnes řekl, že vláda zvažuje rozšíření omezujících opatření. Nicméně nové drastické kroky v boji proti koronaviru SARS-CoV-2 se podle něj neplánují.

"Dosud zavedené zákazy pomohly omezit šíření koronaviru. Kdybychom restrikce nezavedli, nakazilo by se už 25.000 lidí místo nynějších zhruba 5000," řekl ministr veřejnoprávní rozhlasové stanici.

Podle aktuálních údajů zveřejněných na webu koronavirus.gov.hu se počet nakažených v Maďarsku zvýšil na 980. Úmrtí dávaných do souvislosti s koronavirem je dosud evidováno 66. U osmi lidí, kteří zemřeli od středy, se jedná vesměs o starší osoby. Výjimkou byl chronicky nemocný 48letý pacient.