Plameny na ostrově La Palma se začaly v sobotu v ranních hodinách šířit v okolí vesnice Puntagorda na severozápadě ostrova a nyní postupují jižně k dvoutisícové obci Tijarafe. Oheň zatím pohltil asi 4500 hektarů vegetace, k jeho šíření podle premiéra Kanárských ostrovů Fernanda Clavija přispívají suché podmínky, silný vítr a „vlna veder, kterou prožíváme“.

Itálii zasáhla vlna veder Cerberos
Jih Evropy sužuje rekordní vedro. Ochlazení zatím nepřijde, tvrdí meteorologové

V rozhovoru se stanicí BBC jeden z místních jménem León Barreto popsal, že dům při evakuacích opustit odmítl, protože se chce nejdříve řádně připravit. „Přijdou a chtějí vás nutit, abyste přišli o všechno, pro co jste celý život pracovali, a teď to nechali shořet jen proto, že taková jsou pravidla. Ale pak nemají pravidla na to, aby dělali, co je potřeba,“ řekl Barreto.

Kouř z nekontrolovaně se šířícího ohně narušuje leteckou dopravu na ostrov La Palma, informoval anglickojazyčný server CanarianWeekly. Ten také publikoval fotografie ilustrující rozsah požáru.

Zdroj: Youtube

Kanárské ostrovy leží několik set kilometrů od západních břehů Afriky na pomezí jihu Maroka a Západní Sahary. Tamní teploty jsou však o poznání nižší než v jižní Evropě, kde dalším dnem působí tlaková výše Kerberos, která vyhání teploty v Řecku, Španělsku nebo západním Turecku ke 40 stupňům Celsia.

Vlna veder ještě zesílí 

Epicentrem veder, která v příštím týdnu patrně ještě zesílí, bude podle meteorologů italský ostrov Sardinie. Tam by mohlo být až 48 stupňů Celsia.

„Vrcholu dosáhnou vedra mezi 19. a 23. červencem, a to nejen v Itálii, ale také v Řecku, Turecku a na Balkáně. Několik místních teplotních rekordů pravděpodobně padne,“ uvedl italský klimatolog a meteorolog Giulio Betti.

Italské ministerstvo zdravotnictví pro neděli vydalo v 16 italských městech, včetně Říma, Boloni nebo Palerma, nejvyšší stupeň varování. Ten indikuje, že vysoké teploty mohou představovat riziko i pro zdravé lidi.

Horké dny lákají k osvěžení u vody. Podle vědců ale rostoucí teploty znamenají důvod k obavám.
Neobyčejně horký den: Nejvyšší teplota v historii je jen začátek, míní vědci

Vedra přiměla radnice ve městech jižní Evropy vydávat doporučení pro své obyvatele, jak minimalizovat zdravotní rizika spojená se sluncem a vysokými teplotami. Lidé mají dostatečně pít, přitom ale omezit příjem alkoholu a kávy, nosit volné oblečení a pamatovat na péči o zranitelné osoby a domácí mazlíčky.

V neděli se podle řecké meteorologické služby EMY teploty v zemi pohybují nad 32 stupni Celsia na většině území, chladněji je na severu a severozápadě země v regionech Východní Makedonie a Thrákie a Epirus.

Naopak v kraji Peloponés nebo na řeckých ostrovech blíže Turecku se teploty pohybují mezi 37 a 39 stupni.

Itálii zasáhla vlna veder CerberosItálii zasáhla vlna veder CerberosZdroj: ČTK

Například v Athénách úřady přesto v nejteplejších odpoledních hodinách v pátek a v sobotu uzavřely některé parky a historické památky, včetně Akropole, kde je kvůli nedostatku stínu ještě tepleji než ve zbytku města.