Nezvyklé počasí je podle meteorologů citovaných agenturou AFP výsledkem společného působení dvou klimatických fenoménů původem z východu a Afriky. Teplo a sucho panuje také v Česku, vydržet by měly nejméně do poloviny příštího týdne.

Ve Francii meteorologové v dubnu zaznamenali v průměru 11 hodin slunečního svitu denně, což je téměř dvojnásobek oproti běžnému stavu. Teploty v severní části země jsou o 8 až 12 stupňů Celsia nad normálem. "Obvykle je kolem 16 stupňů na severu a 19 stupňů na jihu, ale teď je v celé zemi 25 až 28 stupňů," řekl Michel Daloz z Météo France.

Od začátku měsíce podle něj navíc ve většině francouzských regionů nespadla ani kapka. "To je nevídané," dodal Daloz.

Například Lyon, kde se rtuť v teploměru šplhá ke třicítce, hlásí nejteplejší duben od začátku měření v roce 1922. Teplotní rekordy v zemi padají podle Daloze jeden za druhým.

Anomálie je prý dána tím, že tlaková výše na východě brání povětrnostním poruchám přesunout se přes střední Evropu na západ a kromě toho tlaková níže nad Španělskem "posílá" teplý vzduch z Afriky na sever až k Lucembursku.

Nebývalá horka panují i v Británii a Německu, které hlásí překonaný rekord z roku 1951 ve slunečním svitu.

"Prvních 23 dní v dubnu bylo nejteplejších od roku 1945," uvedl pro změnu anglický meteorologický úřad.

V Belgii se dnes teploty pohybovaly okolo 26 až 29 stupňů Celsia. Tamní meteorologický úřad sdělil, že je již prakticky jisté, že duben bude nejteplejší od vyhlášení nezávislosti Belgie v roce 1830.

Meteorologická stanice na italské hoře Monte Zoncolan (1750 metrů nad mořem) naměřila v pondělí 16 stupňů, což je nejvíce za posledních 14 let.

Ve Španělsku byla sice po vydatných jarních deštích odvolána pohotovost kvůli suchu, to ale pro Itálii neplatí. Tamní úřady se dokonce obávají celostátní poruchy elektrické sítě letos v létě.

Také v Nizozemsku, kde nepršelo již 33 dní, bude duben v tomto ohledu rekordním měsícem.

Teplo a sucho podle Daloze vydrží patrně i v příštích měsících. "A to není dobré znamení," dodal Daloz.

V Česku bude panovat teplé počasí provázené suchem podle meteorologů nejméně do poloviny příštího týdne. Podobně jako v minulých dnech tak hrozí zvýšené riziko požárů. Ohroženy jsou zejména Praha, Jihomoravský, Pardubický, Ústecký a Liberecký kraj, vyplývá z výstrahy, kterou dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav. Nebezpečí požárů se postupně rozšíří na celé území republiky.

Pršet by podle meteorologů nemělo minimálně do čtvrtka 3. května. Teploty se budou pohybovat zpočátku do 26 stupňů Celsia, později do 22 stupňů.