"Tyto různé kroky, včetně zvažování znovuzavedení trestu smrti, se zdají značně nekompatibilní s oficiální touhou Turecka stát se členem EU," řekl dnes v Bruselu ke zveřejněné zprávě EK komisař pro rozšíření Johannes Hahn. Dodal, že je na čase, aby Ankara řekla, co vlastně chce.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavusoglu dnes naopak vyzval EU, aby se rozhodla, zda chce Ankaru v unii. "Tak se rozhodněte. Jestli chcete jednání zastavit, tak ho zastavte. Chcete-li pokračovat, pokračujte, jsme připraveni," řekl Çavusoglu.

Podobně se dnes ráno vyjádřil ještě před zveřejněním zprávy turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. "Nedělejte jen hodnocení, ale udělejte finální rozhodnutí," vyzval unii z Istanbulu Erdogan. Podle něj se EU bojí udělat toto konečné rozhodnutí z obav z přílivu migrantů z Afriky a Blízkého východu. "Co když jednání skončí a oni otevřou brány, kam pak dáme ty tři miliony uprchlíků? To je to, čeho se bojí, proto se nedokážou definitivně rozhodnout," řekl dnes na adresu EU Erdogan.

Chybějící objektivita?

Turecký ministr pro evropské záležitosti Ömer Çelik dnes na tiskové konferenci ke zprávě řekl, že v některých bodech postrádá objektivitu. Podle něj se také EU vzdálila vizím svých zakladatelů. Turecký ministr se domnívá, že zpráva byla napsána tak, že neprospěje společným zájmům EU a Turecka.

Turecko je kandidátskou zemí od roku 2005. Vlekoucí jednání dostala nový impuls až díky migrační dohodě EU s Ankarou, která pomohla zastavit vlnu migrantů z Blízkého východu do Evropy. Po červencovém pokusu o převrat ale turecký režim zintenzivnil tažení vůči svým oponentům, za což si vysloužil kritiku i ze strany EU.

Dnes zveřejněná zpráva připomněla, že už před pučem nebyly některé zákony v souladu s evropskými standardy. Konkrétně uvedla zákon, jímž přišel o imunitu velký počet poslanců, zejména opozičních. EK kritizovala i čistky ve státní správě, ačkoliv na přesnější vyhodnocení dopadů je prý ještě brzy.

Zpráva Evropské komise uvádí, že EU pokládá Stranu kurdských pracujících (PKK) za teroristickou organizaci. Zmiňuje ale i "neproporční" použití síly a porušování lidských práv na převážně kurdském jihovýchodě země, kde byla zatčena řada zvolených zástupců a místních představitelů.