V Londýně se tisíce lidí sešly na Parlamentním náměstí a to navzdory výzvě úřadů, aby se kvůli koronaviru vyhýbali velkým shromážděním. V Anglii se smí lidé nyní setkávat maximálně s pěti dalšími osobami a musí přitom dodržovat rozestupy. To se nedařilo v hlavním městě ani v Manchesteru, Cardiffu či Leicesteru, kde se rovněž protestovalo.

Gesto břeclavských softbalistů.
Softbalisté proti rasismu! Hráči poklekli na hřiště za mrtvého Floyda

Desetkrát více lidí, než organizátoři nahlásili, se sešlo na demonstraci proti rasismu v Berlíně. Policie napočítala 15.000 účastníků, z nichž značná část přišla oděna v černém. Další tisíce lidí se sešly v centrech Hamburku, Mnichova či Frankfurtu nad Mohanem.

V Paříži policie už v pátek kvůli koronaviru zakázala dvě demonstrace, které se měly konat před velvyslanectvím USA. Dnes zakázala i třetí. Navzdory tomu k ambasádě přišlo asi tisíc lidí, kteří vyjadřovali nesouhlas se smrtí George Floyda i Adamy Traorého. Tento mladý Francouz v roce 2016 zemřel ve vazbě za ne zcela objasněných okolností. Ve Francii vyšli do ulic lidé i v Lyonu či Lille. Nouzový stav, který v zemi platí kvůli pandemii, přitom neumožňuje shromáždění s více než deseti účastníky.

Protestovalo se i v Praze 

Tři stovky převážně mladých lidí protestovaly proti policejnímu násilí a rasismu také na Staroměstském náměstí v Praze. Podle zpravodaje ČTK byli účastníci protestu většinou cizinci.

Mimo Evropu se největší demonstrace konaly v Austrálii. Protesty, na které přišly desítky tisíc lidí, se uskutečnily v Sydney, Brisbane či Melbourne. V Sydney soud zákaz demonstrace zrušil jen 12 minut před jejím začátkem. Lidé v ulicích protestovali proti rasismu, upozorňovali hlavně na diskriminaci Austrálců, tedy původních obyvatel kontinentu.

Sražení seniora při demonstraci v americkém Buffalu
Dělali svou práci. Kvůli suspendaci policistů v Buffalu skončila celá jednotka

Velké demonstrace se opět čekají i v USA. Podle místních médií by do Washingtonu mohly dorazit desítky tisíc lidí. Bílý dům už podle agentury AP zpevnil plot kolem prezidentského sídla. Protesty se opět očekávají i v New Yorku a dalších amerických městech.

Vlnu protestů vyvolala smrt černocha George Floyda z 25. května. Bělošský policista Derek Chauvin mu v Minneapolisu při zatýkání více než osm minut klečel na krku. Nepovolil, ani když muž opakovaně naříkal, že nemůže dýchat. Floyd zemřel. Chauvin nyní čelí obvinění z vraždy a jeho tři kolegové, kteří byli u zásahu, byli obviněni z napomáhání vraždě. Všechny čtyři policie propustila.

Proti policejnímu násilí v USA protestovalo až 50 tisíc lidí také ve Vídni.
VIDEO: Proti policejnímu násilí protestovala i Vídeň. Do ulic vyšly tisíce lidí

Z ublížení na zdraví obvinili dnes dva policisty z Buffala, kteří tento týden při demonstraci proti rasismu povalili 75letého muže. Už před tím byli policisté postaveni mimo službu. Na protest proti tomuto úřednímu postupu opustili zásahovou jednotku všichni jejich kolegové.

V Minneapolisu, kde Floyd zemřel, se radnice chystá policii zakázat užívání škrtících chvatů. Škrcení jako donucovací prostředek chce při výcviku policistů zakázat i kalifornský guvernér Gavin Newsom.