Podle agentury DPA o tom dnes informoval Institut Maxe Plancka v bavorském Garchingu. Herschela vynesla v polovině května do vesmíru raketa Ariane 5 ECA Evropské vesmírné agentury (ESA).

Je to největší infračervený teleskop na světě. Je vybaven zrcadlem o průměru 3,5 metru. To je tedy 1,5 krát větší než zrcadlo na americkém Hubbleově teleskopu.

Herschel by měl působit ve vzdálenosti asi 1,5 milionu kilometrů od země. Fungovat by měl nejméně tři roky. Teleskop by měl začít plně pracovat za pár měsíců. Nyní se nastavuje a testuje. Přesto ale ESA už pořídila první obrázky.

Ukazují galaxii M51, kterou v roce 1773 objevil francouzský astronom Charles Messier. Nachází se v souhvězdí Honicích psů. Je vzdálena zhruba 37 milionů světelných let, leží tedy relativně blízko naší Mléčné dráhy, uvedla DPA.

Podle sdělení institutu pořízené snímky předčily veškerá očekávání. Přístroj dostal jméno po astronomovi Friedrichu Wilhelmovi Herschelovi, který žil v letech 1738 až 1822 a jehož rod měl kořeny na Moravě. Tento německý badatel působil na dvoře anglického krále Jiřího III. Proslavil se hlavně objevem planety Uran. Mimo jiné také prokázal existenci infračerveného záření.

Herschelův teleskop by měl vidět hlouběji do vesmíru než dosavadní přístroje. Bude mimo jiné sledovat vzdálené chladné objekty. Zaměří se hlavně na prach a mlhoviny, z nichž se rodí hvězdy a planety. Podle ESA bude schopný pozorovat procesy, které se v nich odehrávají. Projekt evropští astronomové chystali přes dvě desetiletí.