Na oficiální program dvoudenního jednání ministrů členských zemí Evropské unie v Lucemburku se katalánská krize sice nedostala, ale podle španělského ministra financí Luise de Guindose se jí zabývalo neformální zasedání ministrů financí, patřících do Evropské lidové strany. Jednání v Lucemburku začala včera a pokračují dnes. 

"Všichni podporovali postoj španělské vlády. Jsem si jist, že nás kolektivně podpoří i socialisté a liberálové," řekl podle agentury Reuters de Guindos novinářům. 

Statisíce Katalánců protestovaly proti odtržení regionu
Zachovejte jednotu Španělska. Tlak na katalánské separatisty sílí

Španělská vláda považuje referendum za nelegální a tvrdí, že Katalánsko nemá pro vyhlášení své nezávislosti žádnou oporu v ústavě. 

Katalánský regionální lídr Carles Puigdemont se chce v úterý odpoledne obrátit na katalánský regionální parlament a španělská vláda se obává, že vyvolá hlasování o jednostranném vyhlášení nezávislosti.

Demonstrace v Barceloně
Španělský ústavní soud pozastavil zasedání katalánského parlamentu

Ztráta Katalánska by měla pro Španělsko výrazný dopad, protože tento region představuje pětinu ekonomické produkce celé země a víc než čtvrtinu jejího vývozu. Někteří představitelé se obávají, že by se projevil i na ekonomice eurozóny jako celku.

"Doufám, že to nepřeroste do krize eura a Evropské unie, ale existuje nebezpečí, že se tak zkonsolidují extrémistické síly," řekl rakouský ministr financí Hans Joerg Schelling. 

Evropská lidová strana je středo-pravicová politická skupina Evropského parlamentu. Strana zastává křesťansko-demokratické a liberálně konzervativní postoje.