Podle Světové meteorologické organizace (WMO) za jevem stojí klimatické změny. Informoval o tom server BBC. 

Podle předpovědí zasáhnou teploty, které budou vyšší než průměrné, asijsko-pacifický region, Evropu, Severní Ameriku, Afriku a většinu Jižní Ameriky. 

El Niño byl nejsilnější na přelomu let 2015 a 2016. Kvůli němu byl také rok 2016 jedním z nejteplejších. Kromě horka způsobil sucha v Africe, kvůli čemuž byla na černém kontinentu nízká úroda a hladomory. Pro změnu v Jižní Americe od Brazílie přes Argentinu, Paraguay a Uruguay vyvolal záplavy.

Na začátku tohoto roku se místo jevu El Niño objevil La Niña. Ten vyvolal chladnější teploty v Pacifiku, nyní však končí a je 70procentní šance, že na konci letošního roku vznikne nový El Niño.

„WMO neočekává, že nový El Niño bude tak silný, bude mít však stále vážné následky,“ uvedl generální tajemník WMO Petteri Taalas. „Tato předpověď pomůže zachránit miliny životů a zmírní ekonomické ztráty,“ dodal.

Opakuje se častěji

El Niño se běžně objevuje každých pět až sedm let, jeho častější opakování ale může mít vážné důsledky na změny světového klimatu. „Klimatické změny ovlivňují tradiční dynamiku jevů El Niño a La Niña a jejich dopady,“ vysvětluje Petteri Taalas.

S podobnou předpovědí přišli i meteorologové v Japonsku. Podle nich existuje 60procentní šance, že El Niño zasáhne od září do listopadu severní hemisféru.

V Evropě byl podle WMO rok 2016 třetím nejteplejším od rekordního roku 2014. Roky 2014, 2015 a 2016 byly na starém kontinentu nejteplejší ve 107leté historii evropského měření.

Teplo na JežíškaEl Niňo se projevuje zeslabením studeného Peruánského proudu a větrů vanoucím z východu na západ, a s tím souvisejícím oteplením oceánských vod u amerického pobřeží. 

V tropech se při něm zahřeje hladina velké části Tichého oceánu, ovlivňuje počasí na celém světě. Zatímco jihovýchodní Asii a Austrálii přináší zpravidla sucho, v Jižní Americe způsobuje záplavy. Tato událost nastává obvykle kolem Vánoc, proto ji rybáři v Jižní Americe nazvali El Niňo Jesús, česky Ježíšek. 

Jeho vliv však nepřímo pociťují i obyvatelé dalších částí světa. V letech 2010 a 2011 například k důsledkům tohoto jevu patřily rozsáhlé povodně v Austrálii nebo také chladnější zima v Evropě. Předtím udeřil na sklonku roku 1997.