Mezinárodní vyšetřovatelé jsou v Sýrii přítomni od minulého týdne, předpokládalo se, že vstup do města jim bude povolen až ve středu. Od údajného chemického útoku, k němuž došlo 7. dubna, by tak uplynulo dlouhých 11 dní. Rusko podporující provládní syrské síly čelí obvinění, že se činnost inspektorů pokouší blokovat.

Syrská agentura SANA sdělila v úterý agentuře AFP, že „experti na chemické zbraně vstoupili do Dúmy“. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertová však oznámila, že si Washington nemyslí, že se vyšetřovatelé na místo dostali.

Na následky údajného chemického útoku v Dúmě u Damašku zemřely 7. dubna desítky lidí. Sýrie i Rusko, její hlavní zahraniční spojenec, popírají, že k incidentu došlo a tvrdí, že v Dúmá nebyly nalezeny žádné známky chlóru ani sarinu.

Americký zástupce OPCW Kenneth Ward řekl na zasedání organizace, že ruští vojáci mohli stopy po chemickém útoku zamaskovat. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov takové spekulace odmítá. „Mohu garantovat, že Rusko s ničím nemanipulovalo,“ uvedl.

Inspektoři Organizace pro zákaz chemických zbraní dorazili do Sýrie už minulý týden, dosud ale museli vyčkávat v Damašku. Podle Igora Kirillova z ruského ministerstva obrany byla „cesta do Dúmy zaminovaná a expertům by hrozilo nebezpečí“.

U chemických útoků je přitom nutné dorazit na místo co nejdříve, protože chemické látky rychle vyprchávají.

„Rozumíme tomu tak, že Rusové možná navštívili místo útoku,“ naznačuje Ward. „Obáváme se, že s ním mohli manipulovat ve snaze zabránit misi OPCW provést efektivní vyšetřování.“

Francouzské ministerstvo zahraničí v úterý potvrdilo, že „je velmi pravděpodobné, že důkazy z místa zmizí, než se tam experti z OPCW dostanou“.