„Žádný z těchto zločinců si nebude chtít nechat ujít miliardový obchod," řekl Tatzgern. Ani posílení kontrol na vnějších hranicích EU a stavba plotů prý nepomůže. „Čím silnější jsou opatření, tím více je převáděčů potřeba," řekl Tatzgern. Rozsah pašování lidí by podle něj bylo možné alespoň poněkud zmenšit usnadněním legálního přistěhovalectví, přičemž žádosti o azyl by byly kontrolovány ještě mimo hranice EU.

Vloni uvízlo v sítích tolik převáděčů, že ve věznicích začalo docházet místo a v příštím roce se nedá očekávat zlepšení.

Uprchlíci jsou nadále odkázáni na převáděče. „Člověk nemůže v Afghánistánu nebo Sýrii prostě sbalit svůj batoh a odejít," řekl expert BKA. Útěk z Afghánistánu do Evropy přijde čtyřčlennou rodinu při současných cenách zhruba na 30.000 eur (přes 810.000 korun).

Po letní kulminaci podle Tatzgerna lehce pokleslo pouze pašování uprchlíků v dodávkách a malých nákladních automobilech.

Počet uprchlíků v Německu bude letos podobně vysoký jako vloni, kdy jich bylo přes milion. Rakousko se pak bude stále více stávat cílovou zemí, předpokládá expert.