Polanski, zadržovaný švýcarskou justicí na základě zatykače z USA kvůli sexuálnímu deliktu z USA z roku 1977, by měl opustit věznici na kauci. Jeho přesun do domácího vězení se neočekává před pondělkem.

Bezpečnostní experti odmítli sdělit, co přesně v Polanského chatě dělali. Jde ale prý o firmu, která nabízí služby jako instalace alarmů nebo zajištění sledování prostřednictvím vi­dea.

Režisér musí nosit monitorovací náramek

Polanski bude do domácího vězení propuštěn pod podmínkou, že bude nosit monitorovací elektronický náramek, který nahlásí, pokud by chtěl chatu opustit. Pokud by se tak stalo, šestasedmdesátiletý filmař by přišel o kauci ve výši 4,5 milionu franků (skoro 78 milionů korun).

O podmínkách kauce rozhodl soud, který uvedl, že filmař může na své případné vydání do USA počkat ve svém domě v Gstaadu.

Polanského zatkla 26. září ve Švýcarsku policie poté, co přijel na filmový festival. V USA režisérovi hrozí až dvouletý trest vězení za pohlavní styk s třináctiletou dívkou v roce 1977. Sex s mladistvou se považuje ve Spojených státech za znásilnění. Režisér se k činu přiznal, později ale uprchl do Evropy a do USA nepřiletěl ani v roce 2003 převzít Oscara za své drama Pianista.