Bezpečnostní tým OSN, který do Dúmy přijel jako předvoj mise OPCW, musel v úterý město opět opustit, protože se dostal pod palbu neznámých útočníků.

Francouzské ministerstvo zahraničí projevilo v úterý znepokojení, že se vyšetřování stále odkládá a důkazy o chemickém útoky mezitím mizí. Ruská vláda odmítla, že by mařila práci vyšetřovatelů. V pátek se v Dúmě podle některých spekulací objevil vůz OSN, agentura Reuters je však záhy zpochybnila tím, že šlo zřejmě jen o vůz s poznávací značkou typickou pro mezinárodní organizace.

OPCW v sobotu potvrdila, že její odborníci shromáždili v Dúmě vzorky určené pro analýzu. "OPCW vyhodnotí situaci a zváží budoucí kroky včetně další možné návštěvy Dúmy," uvedla OPCW ve svém prohlášení citovaném agenturou DPA a dodala, že vzorky pro analýzu budou dopraveny do laboratoře OPCW v Rijswijku v Nizozemsku.

Dúmá se stala 7. dubna terčem údajného chemického útoku, který si vyžádal přes 40 životů. Syrské opoziční síly a západní země z něj viní syrskou vládu prezidenta Bašára Asada. Damašek stejně jako jeho spojenec Moskva obvinění z útoku odmítají.

Spojené státy, Británie a Francie provedly minulou sobotu v reakci na tento útok koordinovaný vojenský úder na syrské cíle, jež podle západních zemí sloužily ke zpracovávání a skladování chemických zbraní. Při náletech nikdo nezemřel, syrská a ruská vláda je však označily za agresi vůči svrchovanému státu.