Machačkala je správním centrem Dagestánu, jedné z autonomních republik na ruském severním Kavkazu.

„Podle aktualizovaných údajů v důsledku incidentu zahynulo 35 lidí,“ uvedl zdroj agentury TASS. Informaci podle agentury následně potvrdilo ministerstvo pro mimořádné situace a upřesnilo, že těla dalších pěti lidí byla nalezena při prohledávání sutin. 

Dříve úřady informovaly o 30 mrtvých. Mezi oběťmi jsou nejméně tři děti, uvedl předtím na svém webu list Kommersant s odvoláním na úřady. Přes 60 zraněných je podle ruského ministerstva zdravotnictví hospitalizovaných v nemocnici, včetně 16 dětí.

Ruský prezident Vladimir Putin vyjádřil soustrast rodinám a blízkým obětí a „zraněným přeje brzké uzdravení,“ sdělil v tiskovém prohlášení Kreml.

Svědek: Vypadá to tu jako ve válce

Požár, který vypukl v pondělí pozdě večer, zachvátil plochu 600 metrů čtverečních, než se jej 260 hasičům podařilo uhasit. „Vypadá to tu jako ve válce,“ vylíčil situaci očitý svědek podle agentury Reuters.

Šéf Dagestánu Sergej Melikov na tiskové konferenci za příčinu požáru na stanici označil výbuch kontejnerů naproti benzince. Jeho příčiny se zjišťují. Na úterý vyhlásil v republice smutek.

 Exploze a požár na benzinové stanici v Machačkale na jihu Ruska
Benzinkou v ruské Machačkale otřásl výbuch. O život přišly desítky lidí

První informace byly o výbuchu přímo v Machačkale, radnice později upřesnila, že se čerpací stanice se nachází na hranici města.

Do Machačkaly vyslal ruský ministr zdravotnictví Michail Muraško tým lékařů z Moskvy. Ministr pro mimořádné situace Alexandr Kurenkov nařídil přepravit raněné z Machačkaly do Moskvy speciálně upraveným letadlem Il-76.