V australských médiích i v sociálních sítích se rychle šíří fotografie nástěnné malby, která ztvárňuje bývalého australského předsedu vlády jako homosexuální snoubenecký pár. Abbott v pátek prohlásil, že má obavy, aby se připravované referendum o legalizaci homosexuálních sňatků nezvrhlo v násilí. Během výkonu svého mandátu byl expremiér proti legalizaci, právě proto se stal pravděpodobně terčem současné posměšné kampaně. Píše o tom agentura AFP.

O uzákonění sňatků partnerů téhož pohlaví bude v letošním roce rozhodovat v korespondenčním hlasování až 15 milionů Australanů, výsledky by měly být zveřejněny v polovině listopadu.

Abbott, který byl vždy otevřeným odpůrcem těchto svazků, prohlásil, že ho kvůli jeho názorům ve čtvrtek někdo fyzicky napadl při jeho návštěvě v hlavním městě Tasmánie Hobartu. Podle jeho slov se k němu pod záminkou potřesení rukou přiblížil neznámý člověk a dal mu "hlavičku", neboli ho prudce udeřil hlavou.

"Chytil mě za ruku, pak mě za ni strhl a prudce mě udeřil hlavou. Samozřejmě měl také připevněn odznak ´ano´," tvrdil novinářům Abbott. (Odznak "ano" nosí příznivci demonstrující za schválení homosexuálních sňatků, pozn. red.)

"Bojím se onoho nového statečného světa plného sňatků téhož pohlaví, pokud se někteří lidé, kteří se k němu tak nadšeně hlásí, chovají tak šikanujícím a zastrašujícím způsobem," dodal bývalý australský premiér.

Podle vyjádření tasmánského policejního velitele Tonyho Cerritelliho utrpěl devětapadesátiletý politik drobné zranění rtu, které "nevyžadovalo lékařskou pomoc". 

Abbott, jenž je dlouhodobě známý pro své konzervativní názory, vedl australskou vládu od roku 2013 do roku 2015, kdy jej vystřídal současný premiér Malcolm Turnbull, jenž podporuje zrovnoprávnění sňatků. Turnbull v pátek údajný útok na Abbotta odsoudil a dodal, že "i jeden incident je příliš mnoho". 

"Nicméně, je důležité si uvědomit, že Australané diskutují o této věci v drtivé většině úctyhodně a harmonicky," dodal Turnbull.

Ke zrovnoprávnění sňatků osob téhož pohlaví vyzval Australany také známý popový zpěvák Elton John, jenž uspořádal sérii koncertů na severu Queenslandu, zpustošeného letos v březnu cyklonem Debbie. "Miluji Austrálii, miluji jejího ducha, její vášeň a nepředstíranost. Doufám, že najde upřímnost a odvahu, jíž se domáhají homosexuální manželství, která jsou projevem nejen touhy, ale i lásky," napsal John na svůj Facebook. 

Korespondenční referendum je právně nezávazné, ale Turnbull slíbil, že pokud většina Australanů zvolí ´ano´, bude o uzákonění homosexuálních sňatků hlasovat australský parlament.