Čtyřiadevadesá­tiletý Mandela byl v sobotu před dvěma týdny hospitalizován v hlavním městě Pretorii kvůli plicní infekci. „Stav bývalého prezidenta Nelsona Mendely, který je nadále v nemocnici v Pretorii, se změnil na kritický," sdělil úřad prezidenta JAR.

Současný prezident Jacob Zuma prohlásil, že lékaři dělají vše, co mohou, aby se Mandelův stav zlepšil. „Ujišťují, že o Madibu je dobře postaráno," prohlásil Zuma, který přitom použil Mandelovo kmenové jméno.

Zuma se také v nemocnici setkal s Mandelovou chotí Graçou Machelovou a místopředsedou vládnoucí strany AN.

Mandela, který byl dlouhá léta vězněný za své politické názory, je považován za symbol úspěšného boje proti apartheidu v Jihoafrické republice. Nobelovu cenu za mír obdržel v roce 1993 spolu s tehdejším jihoafrickým prezidentem Frederikem Willemem de Klerkem. O rok později se stal prvním černošským prezidentem země.

Mandelu v nemocnici přijali 8. června. Prezidentův mluvčí v sobotu připustil, že sanitka, která tehdy bývalého prezidenta převážela, se cestou rozbila. Mandela musel čekat, prý v chladu a 40 minut, na novou ambulanci. Pacientův zdravotní stav ale údajně ohrožen nebyl.

Podle prezidenta Zumy bylo v Mandelově doprovodu sedm lékařů, kteří „celou dobu měli situaci zcela pod kontrolou". Lékaři podle něj také zcela popřeli zprávy v médiích, podle kterých Mandela musel být resuscitován kvůli srdeční zástavě.

Devadesáté páté narozeniny by měl Mandela oslavit 18. července.