Těžké boje se odehrávají v těchto dnech mezi džihádistickou skupinou Džund al-Aksá, která se hlásí k teroristické organizaci Islámský stát (IS), a koalicí zvanou Výbor za osvobození Levanty, za níž stojí Al-Káida. Jejich bojovníci se střetli v bojích o území na pomezí syrských governorátů Hamá a Idlib.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvedla, že při dvoudenních bojích těchto radikálů zahynulo 69 bojovníků, někteří z nich při sebevražedných atentátech. Podle SOHR dobyla koalice, za níž stojí Al-Káida, z rukou Džund al-Aksá v oblasti šest vesnic.

Čtěte také: Nevlastní bratr Kim Čong-una byl zavražděn. Korea podezřívá agentky KLDR

Ve válce v Sýrii, která trvá už skoro šest let, stojí syrská vláda, podporovaná Ruskem, Íránem a libanonským Hizballáhem, proti povstalcům a četným ozbrojeným skupinám. Některé povstalce podporují Spojené státy, na jejichž straně bojují i syrské kurdské milice. Ty ale neuznává Turecko, které se na severu Sýrie snaží jejich vliv omezit.

Od konce prosince platí v Sýrii příměří, na němž se dohodli protivládní povstalci s režimem syrského prezidenta Bašára Asada. Jako garanti na něj dohlížejí Rusko a Turecko. Na IS a další extremistické skupiny se ale příměří nevztahuje.

Už ve středu má v Astaně začít druhé kolo mírových rozhovorů, které mají příměří v Sýrii posílit. K ukončení války v Sýrii mají přispět i rozhovory organizované OSN, které mají po několika odkladech začít příští týden v Ženevě.

Přečtěte si: Manželé v Tanzanii dostali 20 let vězení, schovávali slonovinu